© 2021. Tüm hakları saklıdır.

Guid3rs

Çin, 2024'te Uzay Programı için Büyük Planlar Yapıyor
  1. Anasayfa
  2. »
  3. Teknoloji
  4. »
  5. Çin, 2024’te Uzay Programı için Büyük Planlar Yapıyor

Çin, 2024’te Uzay Programı için Büyük Planlar Yapıyor

haberler haberler - - 2 dk okuma süresi
169 0

Çin’in Uzay Programı 2024 Hedefleri

Çin Havacılık Uzay Bilimi ve Teknolojisi Şirketi (CASC), 2024 yılı için heyecan verici planlarını açıkladı. Ülke, bu yıl **100 fırlatışta 300’den fazla** uydu ve aracı uzaya göndermeyi hedefliyor.

Artan Fırlatış Sayısı ve Ana Taşıyıcı Sistem

CASC, fırlatışların **70’inin** kendi **Long March roketleriyle** gerçekleştirileceğini duyurdu. Geri kalan fırlatışlar ise **özel şirketlerin kendi geliştirdikleri roketlerle** yapılacak. Bu, Çin’in yıllık fırlatış sayısında **önemli bir artışı** işaret ediyor.

Ay ve Uzay İstasyonu Hedefleri

Çin, Dünya yörüngesindeki **Tiengong Uzay İstasyonu’na** bu yıl **iki insanlı sefer ve iki kargo seferi** yapacak. Ayrıca, **Ay’ın karanlık yüzüne 6 keşif aracı göndermeyi** ve “Çang’ı 6” ile “Çüeçiao 2” aktarım uydusuyla iletişimi sağlamayı planlıyor.

Yeni Uydular ve Roketler

Çin-Fransa ortaklığında geliştirilen **Değişken Uzay Nesneleri İzleme Uydusu (SVOM)** ve Çin-İtalya ortaklığında geliştirilen **Çin Sismo-Elektromanyetik Uydusu (CSES)** da bu yıl içinde uzaya gönderilecek. Ayrıca, CASC, Long March roketlerinin **yeni modelleri Long March 6C ve Long March 12’nin** ilk fırlatışlarını yapmayı hedefliyor.

Yeni Fırlatma Merkezi

Ülkenin güneyindeki Haynan Adası’nda, özel şirketlerin fırlatışları için kullanılacak **yeni bir fırlatma merkezinin hizmete** girmesi de 2024 planları arasında yer alıyor.

İlgili Yazılar