© 2021. Tüm hakları saklıdır.

Guid3rs

Uykusuzluk ve Tip 2 Diyabet İlişkisi
  1. Anasayfa
  2. »
  3. Sağlık
  4. »
  5. Uykusuzluk ve Tip 2 Diyabet İlişkisi

Uykusuzluk ve Tip 2 Diyabet İlişkisi

haberler haberler - - 2 dk okuma süresi
36 0

Uppsala Üniversitesi’nden Yapılan Araştırma

İsveç’in önde gelen üniversitelerinden Uppsala Üniversitesi’nde görevli bilim insanları, az uyku uyumanın tip 2 diyabet hastalığına sebep olduğunu duyurdu.

Araştırmanın Bulguları

Yapılan açıklamada, her gece 6 saatten az uyumanın şeker hastalığı riskini yüzde 16 artırdığı belirtildi. Uykusuzluğun, iyi ve sağlıklı beslenmenin pozitif etkisini bertaraf ettiği de aktarıldı. Yaklaşık 250 bin İngiliz’in sağlık verilerini takip eden bilim insanları uykunun sağlıkta önemli bir rolü olduğunu duyurdu.

Uykunun Önemi

Araştırmayı yürüten Dr. Christian Benedict, “Ben uykuya öncelik verilmesini tavsiye ediyorum” dedi. Dr. Benedict, uykunun uzun vadeli metabolik sağlığa iyi geldiğini de söyledi. Araştırmanın sonuçları JAMA Network isimli dergide yayınlanırken, bilim insanları uyku eksikliği ile tip 2 diyabet arasındaki bağlantının ‘sağlıklı bir diyet uygulayan bireylerde bile devam ettiğini’ duyurdu.

Uykusuzluğun Etkileri

Her gece üç ila dört saat uyuyan İngilizlerin tip 2 diyabete yakalanma olasılığı, ‘normal’ miktarda (yedi veya sekiz saat olarak tanımlanan) uyuyanlara kıyasla yüzde 41 daha fazlaydı. Araştırmacılar, bulgularını çarpıtabilecek kilo, sigara içme durumu, antidepresan kullanımı ve aktivite seviyeleri gibi faktörleri de dikkate alarak düzeltme yaptı.

İlgili Yazılar