© 2021. Tüm hakları saklıdır.

Guid3rs

Uyku Kalitenizi Artırmak İçin Uzman Tavsiyeleri
  1. Anasayfa
  2. »
  3. Sağlık
  4. »
  5. Uyku Kalitenizi Artırmak İçin Uzman Tavsiyeleri

Uyku Kalitenizi Artırmak İçin Uzman Tavsiyeleri

haberler haberler - - 2 dk okuma süresi
61 0

1. 65 yaşından İtibaren Daha Sıcak Bir Odada Uyun

Yapılan araştırmalar, 65 yaş ve üzerindeyseniz, iyi uyuyabilmek için daha sıcak bir odaya ihtiyacınız olduğunu gösteriyor. Oda sıcaklığının 21°C ile 23°C arasında olması öneriliyor.

2. Hafta Sonları Uykunuzu Telafi Edin

Hafta boyunca yeterince uyuyamadıysanız, uyku borcunuzu hafta sonu ödeyebilirsiniz ancak bunu küçük parçalar halinde yapmanız tavsiye ediliyor.

3. Alarmı Ertelemekten Suçluluk Duygusu Hissetmeyin

Bir araştırmaya göre, erteleme düğmesine basmanın bilişsel testlerde daha iyi performans göstermenizi sağlayabileceği ortaya çıktı. Uzmanlar, uzun süre uyumak yerine daha derin ve onarıcı bir uykunun daha faydalı olduğunu belirtiyor.

4. Aynı Saatte Uyuyup Uyanın

Tutarlı bir uyku rutinine sahip olmanın erken ölme riskinizde önemli bir azalma sağladığı belirtiliyor. Her gün aynı saatte yatıp uyanmak, sekiz saatlik uyku hedefinden daha önemli olabilir.

5. Yapay Işık Kullanın

Yapay ışık, vücut saatlerini düzenlemek için önemli bir rol oynar. Yapılan araştırmalar, ışıklı kutu kullanmanın uykuyu iyileştirebileceğini gösteriyor.

6. Yatak Odasını Karanlık Tutun

Çok küçük bir ışık miktarının bile uyku kalitesini olumsuz etkileyebileceği belirtiliyor. Yatak odasının karanlık olması uykunuzu daha derin hale getirebilir.

7. Banyoda Yer Işıkları Kullanın

Gece tuvalete kalkmanız gerektiğinde, zemindeki ışıkların kullanılması öneriliyor. Bu, uykuya dönüşünüzü etkilemeyecek kadar loş bir aydınlatma sağlar.

8. Cinsellikten Yararlanın

Orgazmla seksin uykuya dalma süresini azaltabileceği ve uyku kalitesini artırabileceği belirtiliyor. Hormonlar aracılığıyla stres tepkisini azaltarak uyku için olumlu etkiler yaratabilir.

9. Yemek Zamanlamanıza Dikkat Edin

Uyku yoksunluğunun yeme alışkanlıklarını olumsuz etkileyebileceği ve yeterince uyumanın önemli olduğu vurgulanıyor. Akşamları ağır yemeklerden kaçınmak ve protein açısından zengin besinler tüketmek öneriliyor.

İlgili Yazılar