© 2021. Tüm hakları saklıdır.

Guid3rs

Türk Kanser Araştırma ve Savaş Kurumu: Akciğer Kanseri Türkiye'de 41 Bin Kişiyi Etkiliyor
  1. Anasayfa
  2. »
  3. Sağlık
  4. »
  5. Türk Kanser Araştırma ve Savaş Kurumu: Akciğer Kanseri Türkiye’de 41 Bin Kişiyi Etkiliyor

Türk Kanser Araştırma ve Savaş Kurumu: Akciğer Kanseri Türkiye’de 41 Bin Kişiyi Etkiliyor

haberler haberler - - 3 dk okuma süresi
46 0

Kanserde Bakım Açığı Kapatılmalı

Türk Kanser Araştırma ve Savaş Kurumu Derneği Başkanı Prof. Dr. Tezer Kutluk, 4 Şubat Dünya Kanser Günü dolayısıyla düzenlenen basın toplantısında, dünyada her yıl ortalama 2 milyon kişinin akciğer kanserine yakalandığını ve Türkiye’de ise bu sayının 41 bin olduğunu açıkladı.

Prof. Dr. Kutluk, bu yılın Dünya Kanser Günü temasının “kanserde bakım açığını kapatın, kanser bakımında daha ileriye” olduğunu belirtti.

Kanserle Mücadelede Önlemler Alınmalı

Dünya genelinde her yıl 20 milyon insanın kansere yakalandığına ve 10 milyon kişinin bu nedenle hayatını kaybettiğine dikkat çeken Prof. Dr. Kutluk, Türkiye’de erişkin kanserlerinin yılda 230 binden fazla, çocuk kanserlerinin ise 3-4 bin civarında görüldüğünü söyledi.

Prof. Dr. Kutluk, kanser kaynaklı yaklaşık 4 milyon ölümün erken tanı ve tarama çalışmalarıyla önlenebileceğini vurguladı. Ayrıca kanserin hastaların yaşamını zorlaştırmasının yanında sağlık sistemine de ciddi ekonomik yük getirdiğini belirtti.

Akciğer Kanseri ve Diğer Yaygın Türler

Prof. Dr. Kutluk, akciğer kanserinin tütün ve tütün ürünleri kullanımından kaynaklandığını ve dünyada yılda yaklaşık 2 milyon akciğer kanseri vakası görüldüğünü ifade etti. Meme kanseri, kalın bağırsak kanseri, prostat kanseri, mide kanseri ve karaciğer kanseri gibi diğer yaygın kanser türlerini takip ettiğini belirtti.

Türkiye’de ise yılda ortalama 41 bin akciğer kanseri ve 24 bin meme kanseri vakası görüldüğünü söyleyen Prof. Dr. Kutluk, tütün ürünlerinden uzak durmanın, sağlıklı beslenme ve düzenli fiziksel aktivite gibi temel önlemlerle kanserlerin yüzde 30-50’sinin önlenebileceğini belirtti.

Tedavi Yöntemleri ve Önleyici Çalışmalar

Prof. Dr. Kutluk, yeni tedavi yöntemleri sayesinde erişkin kanserlerinde yaşama şansının yüzde 70’e, çocukluk çağı kanserlerinde ise yüzde 80’e ulaştığını aktardı. Ayrıca meme kanseri ve kolon kanseri gibi kanserlerin tarama oranlarının artırılması, rahim ağzı kanserine karşı koruma sağlayan HPV aşısının Ulusal Aşı Programı’na dahil edilmesi ve klinik çalışmaların desteklenip geliştirilmesinin önemli olduğunu vurguladı.

İlgili Yazılar