© 2021. Tüm hakları saklıdır.

Guid3rs

Sağlıklı Bir Uyku İçin 6 İpucu
  1. Anasayfa
  2. »
  3. Sağlık
  4. »
  5. Sağlıklı Bir Uyku İçin 6 İpucu

Sağlıklı Bir Uyku İçin 6 İpucu

haberler haberler - - 2 dk okuma süresi
58 0

Kaliteli Uyku Hayati Önem Taşıyor

‘Solve Our Sleep’ kurucusu Whitney Roban ve klinik nöropsikolog Judy Ho, kaliteli uykunun önemini vurguluyor. Ho’ya göre, uyku karar verme yeteneği, duyguları düzenleme, bağışıklık sistemi güçlendirme ve sağlıklı bir yaşam için kritik bir rol oynar.

Telefonu Uzak Tutun

The Slumber Yard’ın kurucu ortağı Matthew Ross’a göre, telefonla sürekli temas, hem gündüz üretkenliği hem de gece uykuyu olumsuz etkileyebilir. Telefonu yatağa götürmekten kaçının.

Esneme Egzersizleri Yapın

Uyku bilimi koçu Ross, yatmadan önce hafif esneme egzersizleri yapmanın kasları gevşeterek uykuya daha rahat geçiş yapmanıza yardımcı olabileceğini belirtiyor.

Göz Maskesi ve Kulak Tıkacı Kullanın

Uyku bilimi koçu Jason Piper’a göre, tamamen karanlık bir odada uyumak, melatonin üretimini artırarak bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olabilir.

Minnettarlık Uygulayın

Uyku uzmanı Martha Lewis, gün sonunda yaşadıklarınıza şükretmenin, uyku kalitesini artırabileceğini ve uykuya daha çabuk geçiş yapmanıza yardımcı olabileceğini belirtiyor.

Mavi Işıktan Kaçının

Mavi ışığın uyku hormonu melatonini baskıladığını belirten Lewis, ekranlardan gelen ışıklardan kaçınarak daha iyi bir uyku kalitesi elde edebileceğinizi söylüyor.

Uyku Rutini Oluşturun

Klinik psikolog Roban, tutarlı bir uyku programı izlemenin önemini vurgulayarak her gece aynı saatte yatıp kalkmanın sağlıklı uykuyu destekleyebileceğini belirtiyor. Yatmadan önce yapılacak rahatlatıcı aktiviteler de uyku kalitesini artırabilir.

İlgili Yazılar