© 2021. Tüm hakları saklıdır.

Guid3rs

Mikroplastikler İnsan ve Hayvan Vücuduna Zarar Veriyor
  1. Anasayfa
  2. »
  3. Sağlık
  4. »
  5. Mikroplastikler İnsan ve Hayvan Vücuduna Zarar Veriyor

Mikroplastikler İnsan ve Hayvan Vücuduna Zarar Veriyor

haberler haberler - - 2 dk okuma süresi
27 0

Yeni Araştırma Sonuçlarına Göre Mikroplastik Tehlikesi

Geçen hafta Toxicological Sciences dergisinde yayınlanan bir araştırmaya göre, mikroplastiklerin insan ve hayvan vücuduna, cinsel organlar da dahil olmak üzere çeşitli bölgelere yayıldığı tespit edildi. Bu durumun, erkek sperm kalitesi ve doğurganlık üzerinde tehlikeli etkilere sahip olabileceği belirtildi.

Araştırmanın Detayları ve Bulguları

New Mexico Üniversitesi Hemşirelik Fakültesi’nde toksikolog ve araştırmanın baş yazarı Dr. John Yu, mikroplastiklerin vücutta yaygın olduğunu belirterek, insanlardaki bu mikroplastik miktarının belirlenmesinin olası etkileri anlamanın ilk adımı olduğunu vurguladı. Araştırmacılar, farklı yaş gruplarından insan kadavralarından ve kısırlaştırılmış 47 köpeğin testislerinden örnekler alarak incelemelerde bulundu.

Plastik Kalıntıları ve Sağlık Riskleri

Araştırmacılar, insan testislerinde köpeklerin testislerinden daha fazla nanoplastik bulunduğunu ortaya koydu. Çalışmanın ortak yazarı Matthew Campen, insan testislerindeki plastik parçacıklarının köpeklerdekinden üç kat daha fazla olduğunu belirterek, bu durumun insanların günlük yaşamda ne kadar plastikle temas ettiğini gösterdiğini ifade etti.

Araştırmacılar, testislerde bulunan plastiklerin büyük bir kısmının torba ve ambalaj gibi PE polietilen malzemelerden geldiğini tespit etti. Ayrıca PVC borular gibi inşaat malzemelerinde bulunan PVC plastik türünün de testislerde bulunduğu belirlendi. PVC, kanserojen olarak sınıflandırılmaktadır.

Nanoplastiklerin Zararlı Etkileri ve Uzmanların Uyarıları

Bilim insanları, nanoplastiklerin hücreleri ve organ dokularını istila ederek üreme sistemini olumsuz etkileyebileceğini belirtiyor. Uzmanlar, nanoplastiklerin gerçek tehlikelerini anlamak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç olduğunu vurguluyor.

İlgili Yazılar