© 2021. Tüm hakları saklıdır.

Guid3rs

Kivi, C Vitamini Takviyelerinden Daha Etkili Çıkıyor
  1. Anasayfa
  2. »
  3. Sağlık
  4. »
  5. Kivi, C Vitamini Takviyelerinden Daha Etkili Çıkıyor

Kivi, C Vitamini Takviyelerinden Daha Etkili Çıkıyor

haberler haberler - - 2 dk okuma süresi
61 0

Yeni Araştırma Kivinin C Vitamini Takviyelerinden Daha Uzun Süreli Destek Sağladığını Gösteriyor

Yeşil, yumuşak bir meyve olan kivinin, C vitamini açısından zengin olduğu biliniyor. Ancak şimdi araştırmacılar, meyvenin bize C vitamini takviyelerinden daha hızlı ve daha uzun süreli bir destek sağladığını belirtiyor.

Otago Üniversitesi’ndeki Araştırmacılar 155 Yetişkinin Beslenme Tarzını Takip Etti

Yeni Zelanda’daki Otago Üniversitesi’nden araştırmacılar, C vitamini seviyesi düşük olan 155 yetişkinin sekiz haftalık beslenme tarzını takip etti. Katılımcılar her gün ya bir C vitamini takviyesi ya plasebo aldılar ya da iki kivi yediler ve ardından akıllı telefon anketleri aracılığıyla canlılıklarını, ruh hallerini, uyku kalitelerini ve fiziksel aktivitelerini bildirdiler.

Kivi, Canlılık ve Ruh Halini Dört Gün İçinde İyileştiriyor

British Journal of Nutrition’da yayınlanan sonuçlar, kivinin dört gün içinde canlılığı ve ruh halini iyileştirdiğini ve bu artışın etkisinin 14-16 gün civarında zirveye ulaştığını gösterdi. Öte yandan C vitamini takviyeleri, ruh halini 12. güne kadar iyileştirdi.

Araştırmanın başyazarı Dr. Ben Fletcher, “Bu, yediğimiz şeylerin nasıl hissettiğimiz üzerinde nispeten hızlı bir etkiye sahip olabileceğini görmemize yardımcı oluyor.” dedi.

İlgili Yazılar