© 2021. Tüm hakları saklıdır.

Guid3rs

Araştırmaya Göre Evlilik, Kanserle Mücadelede Hayati Rol Oynuyor
  1. Anasayfa
  2. »
  3. Sağlık
  4. »
  5. Araştırmaya Göre Evlilik, Kanserle Mücadelede Hayati Rol Oynuyor

Araştırmaya Göre Evlilik, Kanserle Mücadelede Hayati Rol Oynuyor

haberler haberler - - 2 dk okuma süresi
28 0

Evlilik, Kansere Yakalanma ve Tedavi Sürecinde Önemli Bir Faktör

Araştırmacılar, evli hastaların metastatik kansere yakalanma olasılığının daha düşük olduğunu ve uygun tedavi görme olasılıklarının daha yüksek olduğunu keşfetti. Evli olan hastaların kanserden hayatta kalma olasılığının evli olmayanlara kıyasla %33’e kadar daha fazla olduğu belirlendi.

Evliliğin Kanser Tedavisine Etkisi Cinsiyete Göre Değişiyor

Araştırmada erkek hastaların evlilikten daha fazla fayda sağladığı ortaya çıktı. Prostat, meme, kolorektal, yemek borusu ve baş veya boyun kanserleri gibi türlerde evliliğin kemoterapiden %20 daha faydalı olduğu belirlendi.

Araştırma, 734.889 Hastayı İçeren Kapsamlı Bir Çalışmaya Dayanıyor

2004 ile 2008 yılları arasındaki dönemde en ölümcül 10 kanser türünden biri olan hastaların incelendiği araştırmada, evlilikle hayatta kalmanın önemli bir etkisi olduğu tespit edildi. Evli hastaların ameliyatla tedavi edilme ve radyasyona maruz kalma olasılıklarının daha yüksek olduğu gözlemlendi.

Evli Olmanın Duygusal ve Fiziksel Destek Açısından Önemi

Araştırmacılar, evli olmanın kanserle mücadelede duygusal destek sağlayarak depresyon, kaygı ve stresi azaltabileceğini belirtti. Stresin kanserin büyümesini teşvik edebileceği düşünüldüğünde, bu destek çok önemli hale geliyor.

Evli Olmayan Hastaların Daha Fazla İzlenmesi Gerekiyor

Ekip, kanserli evli olmayan hastaların zihinsel sağlık sorunları açısından daha dikkatli bir şekilde takip edilmesi gerektiğini vurguladı. Evlenmemiş olmanın genel ve kansere özgü hayatta kalma oranlarını olumsuz etkilediği belirlendi.

İlgili Yazılar