© 2021. Tüm hakları saklıdır.

Guid3rs

Trakya Tosbağasının Önemi ve Korunması
  1. Anasayfa
  2. »
  3. Magazin
  4. »
  5. Trakya Tosbağasının Önemi ve Korunması

Trakya Tosbağasının Önemi ve Korunması

haberler haberler - - 2 dk okuma süresi
25 0

Trakya Tosbağası ve Büyük Tosbağa Arasındaki Farklar

Trakya Üniversitesi Fen Fakültesi Biyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Beytullah Özkan, Trakya tosbağasının Türkiye’de görülen kara kaplumbağalarının yaygın iki türden biri olduğunu belirtti. Büyük tosbağanın Anadolu’nun her tarafında bulunurken, Trakya tosbağasının sadece Trakya’da yaşadığını vurguladı. Her iki türün yaşam alanı ve beslenmesi aynı olsa da morfolojik farklılıkları bulunduğunu açıkladı.

Nesli Tehlike Altında

Doç. Dr. Özkan, Trakya tosbağasının yaşam alanlarının daralması sebebiyle nesli tükenme tehlikesi altında olduğunu belirtti. Yaptıkları biyoçeşitlilik çalışmalarında Trakya tosbağasının sayılarının azaldığını tespit ettiklerini söyleyen Özkan, türün tarım alanlarının artması, araç trafiği ve biyokaçakçılık gibi etkenlerden olumsuz etkilendiğini ifade etti.

Korunma Çalışmaları

Özkan, Trakya tosbağasının korunması ve gelecek nesillere aktarılması için “Tür Yönetim ve Eylem Planı”nın hazırlandığını belirtti. Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından uygulamaya konulan plan kapsamında, türün yaşam alanlarının belirlenerek korunması, detaylı bilimsel araştırmaların yapılması, yerel halkın bilgilendirilmesi, habitat üzerindeki olumsuz etkilerin minimize edilmesi ve farkındalık çalışmalarının yapılması gibi başlıklar üzerinde duruldu.

İlgili Yazılar