© 2021. Tüm hakları saklıdır.

Guid3rs

Şanlıurfa Müzesi'nde Yeni Eserler Ziyaretçilerle Buluşacak
  1. Anasayfa
  2. »
  3. Magazin
  4. »
  5. Şanlıurfa Müzesi’nde Yeni Eserler Ziyaretçilerle Buluşacak

Şanlıurfa Müzesi’nde Yeni Eserler Ziyaretçilerle Buluşacak

haberler haberler - - 3 dk okuma süresi
59 0

Göbeklitepe ve Karahantepe’den Çıkarılan Eserler Sergilenecek

Şanlıurfa’da bulunan ve 2015 yılında açılan müze, 60 bin metrekarelik bir alanda hizmet vermektedir. Müzede, “tarihin sıfır noktası” olarak kabul edilen Göbeklitepe ve Karahantepe gibi kazılarda bulunan eserler sergilenmektedir.

Sel Felaketinden Etkilenen Müze Onarım Sonrası Yeniden Ziyarete Açılacak

15 Mart 2023’te yaşanan sel felaketi sonucunda etkilenen müze, onarım çalışmalarının ardından tekrar ziyarete açılacaktır. Müze, Taş Tepeler projesi kapsamında yapılan kazılarda ortaya çıkan 81 eseri ilk kez ziyaretçilerle buluşturacak.

Göbeklitepe’den Çıkan Eserler Arasında Boyalı Heykeller ve Süs Eşyaları Yer Alıyor

Sergilenecek eserler arasında Göbeklitepe’deki “D yapısı” içerisinde bulunan ve üzerinde boya kalıntıları görülen kireç taşından yapılmış “yaban domuzu” ve “kızıl akbaba” heykelleri, insan heykeli ve boncuklardan yapılmış süs eşyaları gibi 81 eser yer almaktadır.

Şanlıurfa Müzesi Dünyanın En Önemli Müzelerinden Biri

Şanlıurfa Müzesi Müdürü Celal Uludağ, müzenin neolitik çağ eserlerini barındırması açısından dünyanın en önemli müzelerinden biri olduğunu belirtti. Uludağ ayrıca, Taş Tepeler projesi sayesinde müzedeki koleksiyonunun daha da zenginleştiğini ifade etti.

Neolitik Çağa Ait Eserler İlk Kez Teşhir Edilecek

Uludağ, Göbeklitepe, Karahantepe, Sefertepe, Sayburç, Çakmaktepe, Gürcütepe gibi arkeolojik kazılarda çıkarılan eserlerin ilk kez sergileneceğini açıkladı. Şubat 2024’te açılacak yeni müzeyle birlikte 81 adet neolitik çağa ait eserin teşhir edileceğini belirten Uludağ, bu eserlerin arasında boyalı domuz heykeli, en eski akbaba heykeli ve Göbeklitepe’nin simgesi olan insan heykelinin de bulunduğunu söyledi.

Dünya Neolitik Kongresi Şanlıurfa’da Yapılacak

Uludağ, Taş Tepeler Projesi kapsamında bulunan eserlerin tüm dünyanın ilgisini çektiğini ve bu nedenle 2024 yılında Dünya Neolitik Kongresi’nin Şanlıurfa’da düzenleneceğini dikkat çekti.

İlgili Yazılar