© 2021. Tüm hakları saklıdır.

Guid3rs

Samsun'da Helenistik ve Roma Dönemine Ait Oda Mezarları Bulundu
  1. Anasayfa
  2. »
  3. Magazin
  4. »
  5. Samsun’da Helenistik ve Roma Dönemine Ait Oda Mezarları Bulundu

Samsun’da Helenistik ve Roma Dönemine Ait Oda Mezarları Bulundu

haberler haberler - - 2 dk okuma süresi
22 0

İlkadım İlçesi’nde Tarihi Keşif

Samsun’un İlkadım ilçesine bağlı Kalkanca Mahallesi’nde yer alan Marmaris Sokak’ta gerçekleştirilen inşaat kazıları, tarihi bir keşfe ev sahipliği yaptı.

Helenistik Döneme Ait Oda Mezarı

Geçen yıl gerçekleştirilen kazılar sırasında Helenistik döneme ait bir oda mezarı ortaya çıktı. Ancak keşifler bununla sınırlı kalmadı.

Roma Dönemine Ait Kiremit Testi ve Sikke

16 Nisan 2024’te yapılan kazıda ise Roma Dönemi’ne ait ikinci bir oda mezarı bulundu. Mezarın içerisinden kiremit bir testi ve üzerinde Roma İmparatoru Alexander Severus dönemine ait bir adet sikke çıktı.

Kültürel Mirasın Korunması

Samsun Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Müdürlüğü tarafından koruma altına alınan bu mezarlar, bölgenin zengin tarihine ışık tutuyor.

Arkeolog Şirin’den Açıklama

Arkeolog Orhan Alper Şirin, bu oda mezarlarının yeraltına oda şeklinde oyulmuş, bir evin odasını andıracak formdaki mezar yapıları olduğunu belirtti.

Roma İmparatorluğu’na Dair İpuçları

Mezarın içinden çıkan sikke, Alexander Severus dönemine ait olduğu ve mezarın 3’üncü yüzyılın ilk yarısında kullanıldığını gösteriyor.

Kültür Varlıklarının Önemi

Arkeolog Şirin, bölgede çıkan bu tür mezar yapılarının tarihin geleceğe taşınmasında önemli bir rol oynadığını vurgulayarak, koruma çalışmalarının büyük bir titizlikle sürdürüldüğünü belirtti.

İlgili Yazılar