© 2021. Tüm hakları saklıdır.

Guid3rs

'Şafaklılar', Kıraçlar Köyünde Kuzuların Doğumunu Bekliyor
  1. Anasayfa
  2. »
  3. Magazin
  4. »
  5. ‘Şafaklılar’, Kıraçlar Köyünde Kuzuların Doğumunu Bekliyor

‘Şafaklılar’, Kıraçlar Köyünde Kuzuların Doğumunu Bekliyor

haberler haberler - - 2 dk okuma süresi
76 0

Sürü Sahipleri, Hayvanlarını Özel Barınaklarda Büyütüyor

Tunceli’nin Çemizgezek ilçesine bağlı Kıraçlar köyünde, sürü sahipleri hayvanlarını özel barınaklarda büyütüyor. Koyunlarını korumak ve sağlıklı doğum yapmasını sağlamak için gece gündüz nöbet tutan ‘Şafaklılar’, kış aylarında hayvanlarını ‘kom’ adı verilen barınaklarda besleyip, su ihtiyaçlarını Keban Barajı’ndan karşılıyor.

Kuzuların Sağlıklı Doğması İçin Büyük Çaba Harcanıyor

Kuzuların sağlıklı doğmaları için sürü sahipleri, doğum sürecinde hayvanların yanında olmayı tercih ediyor. Doğum sırasında kuzuların ezilmemesi için büyük bir özen gösteren ‘Şafaklılar’, ayrıca ilk defa doğum yapan koyunlar ve yavrularına alışamayan koyunlar için de yardımcı oluyor. Kangal köpekleri ise koyunları ve yeni doğan kuzuları kurtlardan koruyor.

“Yoğun Mesai ve Tatlı Telaş”

Kardeşiyle birlikte nöbet tutan Uğur Ekici, kuzuların dünyaya gelmesi için yoğun bir mesai harcadıklarını belirtti. Doğum sürecinde koyunların yanında olmalarının önemine değinen Ekici, doğum esnasında yardımcı olmadıklarında kuzuların ölebileceğini söyledi. Seçkin Ekici ise doğum nöbetlerinin zorluğunu anlattı ve hayvanların sağlıklı bir şekilde dünyaya gelmesinin kendilerini mutlu ettiğini dile getirdi.

İlgili Yazılar