© 2021. Tüm hakları saklıdır.

Guid3rs

Muğla Bodrum'da Antik Lahit Mezar Keşfedildi
  1. Anasayfa
  2. »
  3. Magazin
  4. »
  5. Muğla Bodrum’da Antik Lahit Mezar Keşfedildi

Muğla Bodrum’da Antik Lahit Mezar Keşfedildi

haberler haberler - - 1 dk okuma süresi
47 0

İnşaat Temel Kazısı Öncesinde Lahit Mezar Bulundu

Muğla’nın Bodrum ilçesine bağlı Peksimet Mahallesi Kadıkalesi Mevkii’nde, bir inşaatın temel kazıları öncesinde yapılan sondaj çalışmalarında sürpriz bir keşif gerçekleşti. İşçiler, önce bir lahit kapağına ardından 2 metre derinlikte lahit mezara ulaştı.

Arkeologlar ve Müze Yetkilileri Devrede

Bölgenin 1’inci derece arkeolojik sit alanı olması nedeniyle Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi yetkililerine haber verildi. Arkeologlar denetiminde yapılan kazı ve kurtarma çalışmalarında lahitin kapağı açıldı. Yarısına kadar su dolu olan lahit mezarın içerisinden sadece kemiklerin çıktığı ve çıkan bazı materyallerle birlikte müzede koruma altına alındığı belirtildi.

Lahit Mezar Kurtarılıp Korunacak

Peksimet Mahallesi Muhtarı Adnan Süzen, “Özel bir arazide yapılan sondaj çalışmasında antik lahit mezar bulundu. İçinde yarısına kadar su ve kemikler vardı, müze yetkilileri tarafından korumaya alındı” dedi. Lahit mezarın kurtarılması ve korunması için çalışmalar arkeologlar ve müze yetkililerinin denetiminde devam edecek. Lahit mezarın antik Myndos kenti ile ilgili olabileceği belirtiliyor.

İlgili Yazılar