© 2021. Tüm hakları saklıdır.

Guid3rs

Manavgat'ta Nadir Görülen Yeşil Deniz Kaplumbağası Ölüsü Bulundu
  1. Anasayfa
  2. »
  3. Magazin
  4. »
  5. Manavgat’ta Nadir Görülen Yeşil Deniz Kaplumbağası Ölüsü Bulundu

Manavgat’ta Nadir Görülen Yeşil Deniz Kaplumbağası Ölüsü Bulundu

haberler haberler - - 2 dk okuma süresi
15 0

DEKAFOK Ekipleri Koruma Çalışmalarını Sürdürüyor

Manavgat ilçesinde, deniz ekosistemi için büyük önem taşıyan Sorgun-Side kıyılarında Deniz Kaplumbağaları Akdeniz Fokları Kum Zambakları Kıyı Koruma Derneği (DEKAFOK) ekipleri, koruma amaçlı çalışmalarını sürdürüyor. Ancak, birkaç gün önce Boğaz mevkisinde balıkçıların uzatma ağlarına takılarak ölen nadir yeşil deniz kaplumbağası kıyıya vurdu.

Prof. Dr. Cengiz Deval: “Yeşil Deniz Kaplumbağaları Önemli Göç Yollarını Kullanıyor”

Akdeniz Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi Öğretim Üyesi ve DEKAFOK Danışmanı Prof. Dr. Cengiz Deval, yeşil deniz kaplumbağalarının yaşam döngüsü hakkında bilgi verdi. Deval, genç yeşil deniz kaplumbağalarının Manavgat gibi verimli kıyı habitatlarına göç ettiğini ve burada uzun süre kaldığını belirtti. Ancak, uzatma ağları gibi insan etkinliklerinin bu türleri tehlikeye attığını vurguladı.

Uluslararası Doğayı Koruma Birliği Uyarıda Bulunuyor

Yeşil deniz kaplumbağalarının, deniz çayırlarını yiyerek deniz ekosistemi için önemli bir rol oynadığına dikkat çeken Prof. Dr. Deval, IUCN tarafından nesli büyük tehlike altında olarak kabul edildiğini hatırlattı. Akdeniz’de yumurtlama dönemine giren olgun dişi yeşil deniz kaplumbağalarının sayısının 500 ile bin arasında olduğu belirtiliyor.

İlgili Yazılar