© 2021. Tüm hakları saklıdır.

Guid3rs

Kocaeli'de Mavi Bayraklı Plaj Sayısı Artıyor
  1. Anasayfa
  2. »
  3. Magazin
  4. »
  5. Kocaeli’de Mavi Bayraklı Plaj Sayısı Artıyor

Kocaeli’de Mavi Bayraklı Plaj Sayısı Artıyor

haberler haberler - - 2 dk okuma süresi
14 0

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, Mavi Bayrak Sayısını Artırıyor

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, 2012 yılında Karamürsel Altınkemer Plajı ile ilk mavi bayrağı aldıktan sonra çevre yatırımlarıyla mavi bayraklı plaj sayısını artırmaya devam ediyor.

Ereğli Kumyalı Plajı da Mavi Bayrak Aldı

Karamürsel ilçesindeki Ereğli Kumyalı Plajı, geçtiğimiz yıl mavi bayrak almış ve kentteki 9. mavi bayraklı plaj olmuştur. Kentte toplamda Marmara Denizi’nin Karamürsel bölümünde 2, Karadeniz’in Kandıra sahillerinde ise 7 plaj mavi bayrak dalgalanmaktadır.

Kentteki Mavi Bayraklı Plajlar Tatilcilerin Gözdesi

Kocaeli’nde bulunan mavi bayraklı plajlar arasında Miço Koyu, Kerpe, Cebeci, Kumcağız, Bağırganlı, Kovanağzı, Seyrek, Karamürsel Altınkemer ve Ereğli Kumyalı plajları, yaz sezonunda tatilcilerin uğrak noktası haline gelmiştir.

Kocaeli’nin Mavi Bayrak Başarısı

Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanı Mesut Önem, mavi bayrağın uluslararası bir çevre ödülü olduğunu belirterek, Türkiye’de mavi bayraklı plajlar açısından dünya genelinde 3. sırada yer aldıklarını vurgulamıştır. Kentteki 24 plajdan 9’unun mavi bayraklı olduğunu aktaran Önem, bu başarının İzmit Körfezi’nin temizlenmesine yapılan çalışmaların bir sonucu olduğunu ifade etmiştir.

Mavi Bayrak, Uluslararası Bir Etiket

Kocaeli’deki mavi bayraklı plajların yoğun ilgi gördüğünü belirten Önem, mavi bayrağın uluslararası bir etiket olduğunu ve kentte gelen ziyaretçilerin cep telefonu uygulaması aracılığıyla en yakın mavi bayraklı plajlara kolayca ulaşabildiğini söylemiştir. Karadeniz sahillerinde bulunan 11 yüzme alanından 7’sinin mavi bayraklı olmasının önemli bir başarı olduğunu vurgulamıştır.

İlgili Yazılar