© 2021. Tüm hakları saklıdır.

Guid3rs

Fethiye'deki Hayalet Köy Kayaköy, Ziyaretçilerine Tarihi Bir Yolculuk Sunuyor
  1. Anasayfa
  2. »
  3. Magazin
  4. »
  5. Fethiye’deki Hayalet Köy Kayaköy, Ziyaretçilerine Tarihi Bir Yolculuk Sunuyor

Fethiye’deki Hayalet Köy Kayaköy, Ziyaretçilerine Tarihi Bir Yolculuk Sunuyor

haberler haberler - - 2 dk okuma süresi
21 0

Kayaköy: Hayalet Köy ve Geçmişin İzleri

Fethiye’de yıllar önce terk edildiği için ‘hayalet köy’ olarak anılan Kayaköy, Muğla’da en çok ziyaretçi ağırlayan ikinci ören yeri unvanına sahip. Bu tarihi köyde 400 ev, 2 kilise ve şapeller bulunuyor.

Tarihi Yapılar ve Ziyaretçilerin Hayranlığı

Kültür ve Turizm Bakanlığı kontrolünde ziyaret edilebilen Kayaköy, geçen yıl 101 bin 868 misafiri ağırlayarak popülerliğini kanıtladı. 9 günlük Kurban Bayramı tatilinde ise 4 bin kişiyi ağırladı. Ziyaretçiler, bu tarihi köyde adeta geçmişe bir yolculuğa çıkıyor.

Kültür ve Ekonomi Harmanı

Kayaköy, bölgeye düzenlenen turların ve turistlerin uğrak noktası haline gelmiş durumda. Turgay Kılınç gibi ziyaretçiler, köye girdiklerinde büyüleniyor ve burayı daha önce ziyaret etmemenin pişmanlığını yaşıyor. Süleyman Çoban ise köydeki restoranını işletirken, turistlerin bölge esnafına ve halka ciddi ekonomik katkı sağladığını belirtiyor.

Geçmişten Günümüze Kayaköy

Kayaköy, milattan önce 3000’lere dayanan bir geçmişe sahip olan, Rumların döneminden kalan bir köydür. Türklerin yaşamaya başlamasının ardından 1923’te terk edilen köy, 1957’deki Fethiye depremi sonrasında yerleşik yaşamını yitirmişti. Ancak Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın turizme kazandırmasıyla hem yerli hem de yabancı ziyaretçilerin ilgisini çekmeye devam ediyor.

İlgili Yazılar