© 2021. Tüm hakları saklıdır.

Guid3rs

Edirne'deki Tarihi Cami Restorasyon Çalışmaları Devam Ediyor
  1. Anasayfa
  2. »
  3. Magazin
  4. »
  5. Edirne’deki Tarihi Cami Restorasyon Çalışmaları Devam Ediyor

Edirne’deki Tarihi Cami Restorasyon Çalışmaları Devam Ediyor

haberler haberler - - 2 dk okuma süresi
13 0

Hersekzade Ahmet Paşa Camisi’nde Restorasyon Çalışmaları

Edirne Vakıflar Bölge Müdürü Ahmet Saraç, 16. yüzyılda Hersekzade Ahmet Paşa tarafından yapılan camide 2022 yılında başlayan restorasyon çalışmaları hakkında bilgi verdi. Saraç, öncelikle iç beden duvarlarındaki çimentolu imalatların yapıdan uzaklaştırıldığını ve kurşun kaplamaların açıldığını belirtti.

Statik Sorunların Tespiti

Saraç, yapılan jeoradar incelemelerinde ve raspalar sonucunda yapıda statik sorunlar tespit ettiklerini ifade etti. Bu doğrultuda statik modelleme çalışmaları yaparak caminin beden duvarları ve kubbelerinde gerekli güçlendirme çalışmalarını gerçekleştirdiklerini söyledi.

Yöresel Taşların Önemi

Ahmet Saraç, camilerde kullanılan yöresel taşların restorasyonda tercih edildiğini vurgulayarak, “Restorasyonlarda geleneksel malzemenin ve dokunun korunması önemlidir.” dedi. Camide kullanılan yeşil taş ve sarı taşların camiyle özdeşleşen bir özellik olduğunu belirtti.

Restorasyonun İlerleyişi

Ahmet Saraç, şu ana kadar caminin güçlendirme imalatlarının tamamlandığını, kubbe kurşunlarının kapandığını ve sıva imalatlarının tamamlandığını açıkladı. Minarenin söküm ve yapımının tamamlandığını belirten Saraç, çevre düzenleme çalışmalarının devam ettiğini ve restorasyonun yıl içerisinde tamamlanarak caminin ibadete açılacağını sözlerine ekledi.

İlgili Yazılar