© 2021. Tüm hakları saklıdır.

Guid3rs

Cuma Ovası'nda Leylek Popülasyonu Projesi: Leylekler Yakından Takip Ediliyor
  1. Anasayfa
  2. »
  3. Magazin
  4. »
  5. Cuma Ovası’nda Leylek Popülasyonu Projesi: Leylekler Yakından Takip Ediliyor

Cuma Ovası’nda Leylek Popülasyonu Projesi: Leylekler Yakından Takip Ediliyor

haberler haberler - - 2 dk okuma süresi
24 0

Proje kapsamında 67 Leylek Yuvası İnceleniyor

Mehmet Akif Ersoy Anadolu Lisesi ile Sinop Üniversitesi Eğitim Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Evrim Sönmez’in yürüttüğü “Saraydüzü Cuma Ovası’nda Leylek Popülasyonu” projesi, Cuma Ovası’nda yer alan 67 leylek yuvasını incelemeyi amaçlıyor. Proje kapsamında leylekler, **iki yıldır** **yakından takip ediliyor.**

15 Leylek Şu An Ovada Bulunuyor

Lise Müdürü ve Proje Koordinatörü Orhan Okur, şu an itibarıyla **15 leyleğin** ovaya geldiğini açıkladı. Okur, yapılan takiplere göre bu yıl **120 civarında** leyleğin ovaya gelmesinin beklendiğini belirtti.

Leyleklerin Göç ve Yumurtlama Süreci

Okur, Cuma Ovası’na geçen yıl **8 Mart’ta** ilk leyleğin geldiğini, bu yıl ise **6 Mart’ta** ilk leyleğin görüldüğünü söyledi. Genel olarak erkek leyleklerin daha önce geldiğini ve yuvayı onardığını ifade eden Okur, dişi leyleklerin geldikten sonra yumurta bırakarak yavrularını büyüttüğünü belirtti.

Leyleklerin Göç Yolu

Okur, takibi yapılan leyleklerin **baharda Afrika kıtasından** Cuma Ovası’na göç ettiklerini ve ovada yaklaşık altı ay konakladıklarını vurguladı. Leyleklerin göç alışkanlıklarını çipler aracılığıyla detaylı bir şekilde incelediklerini dile getirdi.

İlgili Yazılar