© 2021. Tüm hakları saklıdır.

Guid3rs

Avrupa'dan Eurovision ve İsrail'e Karşı Sesler Yükseliyor
  1. Anasayfa
  2. »
  3. Magazin
  4. »
  5. Avrupa’dan Eurovision ve İsrail’e Karşı Sesler Yükseliyor

Avrupa’dan Eurovision ve İsrail’e Karşı Sesler Yükseliyor

haberler haberler - - 1 dk okuma süresi
19 0

Avrupa’daki Eurovision Temsilcilerinden Filistin Açıklaması

10 ülkenin Eurovision temsilcileri, sosyal medya üzerinden yaptıkları ortak açıklamada “işgal altındaki Filistin topraklarında ve özellikle Gazze’deki” durum karşısında sessiz kalmaktan rahatsızlık duyduklarını belirtti. Sanatçılar, “mazlumlarla dayanışma içinde olmak, barış, acil ve sürdürülebilir ateşkes ve tüm esirlerin serbest bırakılmasıyla ilgili içten dileklerimizi iletmek çok önemli” dedi.

İsrail’in Yarışmadan Men Edilmesi Çağrıları

Avrupa’da birçok ülkeden İsrail’in 2023 Eurovision Şarkı Yarışması’ndan men edilmesi yönünde çağrılar yapıldı. Bunun üzerine İsveç, İsrail’in yarışmadan çekilmesini talep etti. İspanya’daki sol görüşlü Podemos Partisi de İsrail’in saldırıları nedeniyle Eurovision’dan ihraç edilmesini talep etti. İzlanda’da ise müzisyenler derneği RUV’nin 2024 Eurovision’dan çekilmesini istedi.

İsrail’in Şarkı Değişiklikleri

İsrail, Eurovision’da “October Rain” şarkısıyla katılmayı planlarken, EBU’nun siyasi mesaj içerdiği gerekçesiyle reddettiği şarkısını “Dance Forever” olarak değiştirdi. Ancak bu şarkı da reddedilince son olarak “Hurricane” adlı şarkıyla yarışmaya katılacağını duyurdu.

İlgili Yazılar