© 2021. Tüm hakları saklıdır.

Guid3rs

Antarktika Buzullarında İklim Değişikliği Alarmı
  1. Anasayfa
  2. »
  3. Magazin
  4. »
  5. Antarktika Buzullarında İklim Değişikliği Alarmı

Antarktika Buzullarında İklim Değişikliği Alarmı

haberler haberler - - 1 dk okuma süresi
52 0

8. Ulusal Antarktika Bilim Seferi Devam Ediyor

Cumhurbaşkanlığı himayesinde, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı uhdesinde, TÜBİTAK MAM Kutup Araştırmaları Enstitüsü koordinasyonunda yapılan 8. Ulusal Antarktika Bilim Seferi devam ediyor. Ekip, küresel iklim değişikliğinin bir sonucu olarak kutup bölgelerindeki buzulların hızla erimesini incelemek için çalışmalarını sürdürüyor.

Buzullarda Derinlik ve Hız Ölçümleri

Horseshoe Adası’nda bulunan Shoesmith buzulunda gerçekleştirilen çalışmalar, iklim değişikliğinin etkilerini açıkça ortaya koydu. Ekip, buzulda bulunan binlerce yarıktan birkaçının içerisine girerek erimenin derinliklerini ve hızını gözlemledi. Prof. Dr. Ersan Başar liderliğindeki ekip, buzul yarıklarından içeri girerek erimenin şiddetini ve yoğunluğunu gözlemledi.

Uyarı: Dünyanın Sonu Olabilir

Prof. Dr. Ersan Başar, Antarktika’nın iklim değişikliğinden en çok etkilenen bölgelerden biri olduğunu vurgulayarak, “Buzullar bir gün biterse bu belki dünyanın sonu olabilir. Bu buzulların erimesi küresel ısınmayla doğrudan ilişkilidir” dedi. Başar, iklim değişiminin küresel bir sorun haline geldiğini ve buzulların erimesinin ciddi sonuçlar doğurabileceğini ifade etti.

İlgili Yazılar