© 2021. Tüm hakları saklıdır.

Guid3rs

Antalya'da 650 Yıllık Sarnıçta Yaşam
  1. Anasayfa
  2. »
  3. Magazin
  4. »
  5. Antalya’da 650 Yıllık Sarnıçta Yaşam

Antalya’da 650 Yıllık Sarnıçta Yaşam

haberler haberler - - 2 dk okuma süresi
53 0

Muratpaşa ilçesine bağlı tarihi bir evde 650 yıllık sarnıç bulundu

Antalya’nın Muratpaşa ilçesine bağlı Haşim İşcan Mahallesi’nde, Tapu ve Kadastro 6’ncı Bölge Müdürlüğü kayıtlarına göre, tarihi 650 yıl öncesine dayanan bir sarnıç keşfedildi. İlginç bir özelliği olan sarnıç, çatı katında biriken yağmur suyunun oluklar aracılığıyla zemin katta bulunan 7 metre derinliğinde, 5 metre genişliğindeki bir alana dolmasıyla dikkat çekiyor.

Ev Sahipleri 4 Kuşaktır Aynı Evde Yaşıyor

Evin 4 kuşaktır sahibi olan Boyacı ailesi, hâlâ aynı evde yaşamaya devam ediyor. Burçin Çakın Boyacı, babasından miras kalan evi korumak için gayret gösterirken, annesi Emine Gülay Çakın’ı daha iyi yaşam koşulları için özel bir yaşlı bakım merkezine yerleştirmiş. Ancak, annesinin özlem duyduğu yağmur suyunu unutmamış ve ona bu suyu ziyaretlerinde götürmekten kaçınmıyor.

Yağmur Suyu Sevgisi 650 Yıllık Bir Geçmişe Dayanıyor

Doğduğu evde çocukluğunu ve gençliğini geçiren Emine Gülay Çakın, yaşlı bakım merkezinde dahi alışık olduğu yağmur suyunu arıyor. Yağmur suyunu içerken mutluluğu bulduğunu ifade eden Çakın, suyun tadının çok farklı olduğunu ve içmeyi tercih ettiğini belirtiyor.

Uzmanlar Uyarıyor: Yağmur Suyu Sağlıklı Değil!

Antalya Gıda Mühendisleri Odası Başkanı Ali Manavoğlu, yağmur suyunun sağlık açısından riskli olabileceğini vurguluyor. İçerisinde ağır metaller ve kimyasallar bulunan yağmur suyunun uzun vadede sağlık sorunlarına yol açabileceğini belirten Manavoğlu, günümüzde çevresel kirlilik nedeniyle yağmur suyunun da kirlendiğini dile getiriyor.

Bu ilginç ev ve sarnıç hikayesi, 650 yıllık geçmişi ve aile bağlarını gözler önüne seriyor.

İlgili Yazılar