© 2021. Tüm hakları saklıdır.

Guid3rs

Tunceli'de Köylüler, Katı Atık Tesisi Projesine Karşı Nöbete Başladı
  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Tunceli’de Köylüler, Katı Atık Tesisi Projesine Karşı Nöbete Başladı

Tunceli’de Köylüler, Katı Atık Tesisi Projesine Karşı Nöbete Başladı

haberler haberler - - 2 dk okuma süresi
37 0

Köylüler, Doğaya ve İnanç Yerlerine Sahip Çıkıyor

Tunceli Belediyesi liderliğinde 6 ilçenin belediye başkanları tarafından Avrupa Birliği’nin fon desteğiyle, Sütlüce köyü yakınlarında yapılması planlanan ‘Entegre Katı Atık Bertaraf Tesisi’ projesine karşı devam eden protestolar, bölgede 55 bin ağacın kesileceği endişesini taşıyan köylüler tarafından sürdürülüyor. Köylüler, doğanın tahrip edileceğini, inanç yerlerinin çöp altında kalacağını ve geçim kaynaklarının tehlikeye gireceğini belirterek, bölgenin kutsal alanlarını korumak için 2 yıldır eylemler düzenliyor.

Köylüler Yüklenici Firmaya Karşı Engellemeler Yapıyor

Yola barikat kurarak firma yetkililerini engelleyen köylüler, projenin bölgeye zarar vereceğine inanıyor ve nöbet tutmaya kararlı. Süleyman Özmen adına yapılan açıklamada, köylülerin yaşam alanlarına sahip çıkıldığı ve projenin bölgeye zarar vereceği vurgulanıyor. Endemik bitkilerin bulunduğu, kentin su havzasının bulunduğu ve 54 bin 900 ağacın kesileceği bölgenin, hayvancılık ve tarım için kritik öneme sahip olduğu belirtiliyor.

Doğa ve Yaşam Alanları İçin Mücadele Devam Edecek

Köylüler, projenin çevre ve toplum için zararlı olduğunu düşünüyor ve doğalarını korumak adına kararlılıklarını sürdürüyor. Projenin hayata geçirilmesini istemeyen köylüler, yaşam alanlarına sahip çıkacaklarını ve projeyi savunanların karşısında duracaklarını belirtiyorlar. Doğalarını ve yaşam alanlarını korumak için verdikleri mücadeleyi sürdüreceklerini ifade eden köylüler, projenin yapılmaması için ellerinden geleni yapacaklarını vurguluyor.

İlgili Yazılar