© 2021. Tüm hakları saklıdır.

Guid3rs

Suriye Sınırındaki İnsan Kaçakçılığı İddialarıyla Gözaltına Alınan Tuğgeneral Tutuklandı
  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Suriye Sınırındaki İnsan Kaçakçılığı İddialarıyla Gözaltına Alınan Tuğgeneral Tutuklandı

Suriye Sınırındaki İnsan Kaçakçılığı İddialarıyla Gözaltına Alınan Tuğgeneral Tutuklandı

haberler haberler - - 2 dk okuma süresi
22 0

Tuğgeneral Gözaltına Alındı

Tuğgeneral Bilal Çokay, Suriye sınırında “makam aracıyla insan kaçakçılığı” yaptığı iddialarından dolayı emekliliğe sevk edildikten sonra Şanlıurfa Akçakale Cumhuriyet Başsavcılığı’nın talimatıyla Ankara’da gözaltına alındı. Çokay, soruşturmanın yürütüldüğü Şanlıurfa’nın Akçakale ilçesine getirildi ve savcılık ifadesinin ardından tutuklandı.

MSB’nin Açıklaması

Milli Savunma Bakanlığı (MSB), Çokay hakkındaki iddiaların doğrulanmasının ardından konuyla ilgili inceleme başlattıklarını açıklamıştı. MSB kaynakları, olayın detayları hakkında şu açıklamayı yapmışlardı: “Suriye’de görevli bir Tugay Komutanının makam aracıyla Emir Astsubayı ve koruma personeli tarafından eylemin gerçekleştirildiği hususu tarafımızdan tespit edilmiş ve savcılığa bildirilmiştir. Olay hakkında adli ve idari soruşturma devam etmektedir.”

Adli ve İdari Süreç Devam Ediyor

MSB kaynakları, bugünkü basın bilgilendirme toplantısında da adli ve idari süreçlerin birbiriyle bağlantılı şekilde yürütüldüğünü belirtmişlerdir. “Gizli olarak yürütülen hazırlık soruşturması sonucunda elde edilen bilgiler kapsamında Akçakale Savcımız tarafından gözaltı kararı verildi. Konuyla ilgili idari ve adli süreç birbiriyle bağlantılı şekilde yürüyor. TSK’da disipline ve kanunlara aykırı hareket eden kim olursa olsun rütbesine bakılmaksızın gereken yapılır” açıklamasında bulunmuşlardır.

İlgili Yazılar