© 2021. Tüm hakları saklıdır.

Guid3rs

Ramazan Ayında Sahurun Önemi ve Saatleri
  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Ramazan Ayında Sahurun Önemi ve Saatleri

Ramazan Ayında Sahurun Önemi ve Saatleri

haberler haberler - - 2 dk okuma süresi
28 0

İmsak Vakitleri ve Sahur Saatleri

Bu günlerde Ramazan ayının ilk günlerini yaşadığımız şu günlerde imsak vakitleri büyük bir merakla araştırılıyor. Ertesi gün oruç tutacak olan milyonlarca vatandaş, bir sonraki gün için bu gece sahur yaparak niyet edecekler. İşte bazı şehirlerde imsak ve sahur saatleri:

  • İstanbul Sahur Saati: İstanbul’da imsak vakti 05:44
  • Ankara Sahur Vakti: Ankara imsak vakti 05:30
  • İzmir Sahur Saati: İzmir imsak vakti 05:54

Sahur Yemeğinin Önemi

Sahur yemeği, oruç tutacak kişilerin imsak vaktinden önce gece yedikleri yemektir. Hz. Peygamber sahura kalkmış ve bu geleneği ümmetine tavsiye etmiştir. Resûl-i Ekrem, sahur yemeğinde bereket olduğunu ifade etmiş ve sahur yemeğinin, müslümanların orucu ile ehl-i kitabın orucu arasındaki en önemli farklardan biri olduğunu belirtmiştir.

Fakihler, sahura kalkmanın ve sahuru geciktirmenin sünnet olduğunu söylemişlerdir. Âlimler, sahurun oruca dayanma gücü verdiğini, maddi-manevi bereketlere vesile olacağını bildirmişlerdir. Sahura kalkmakla seher vaktini uyanık geçiren kişi, hem dua hem de istiğfarla cennet ehlinin özelliklerine sahip olmuş olur.

Bu şekilde manevi lezzetlerle başlanan oruç daha canlı, daha şevkli tutulabilir. Sahurun bu tür maddi-manevi bereketleri olduğu için ihmal edilmemelidir.

İlgili Yazılar