© 2021. Tüm hakları saklıdır.

Guid3rs

İçişleri Bakanı Yerlikaya, TBMM Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonunda Bilgi Verdi
  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. İçişleri Bakanı Yerlikaya, TBMM Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonunda Bilgi Verdi

İçişleri Bakanı Yerlikaya, TBMM Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonunda Bilgi Verdi

haberler haberler - - 2 dk okuma süresi
9 0

Yerlikaya: Kadın ve Erkek Eşitliği Temel Bir Gerekliliktir

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, AK Parti Sakarya Milletvekili Çiğdem Erdoğan’ın başkanlığında toplanan TBMM Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonunda (KEFEK) bakanlığın kadın erkek fırsat eşitliği politikaları ve kadına şiddetle mücadele çalışmalarına ilişkin bilgi verdi.

Kadınların Hak Mücadelesi ve Eşitlik Vurgusu

Yerlikaya, kadınların hayatın her alanında gösterdikleri mücadeleyi bir hak mücadelesi olarak gördüklerini belirterek, kadın ve erkeğin birey olarak hür ve eşit olmaya devam edeceğini vurguladı. Kadın ve erkek fırsat eşitliğini ülkenin gelişmesi için temel bir gereklilik olarak gördüklerini ifade etti.

Kadına Şiddet ve Fırsat Eşitliği Politikaları

İçişleri ailesi olarak 600 bin personele sahip olduklarını; 2024 yılında kadın personel sayısının toplam personel sayısının yüzde 10’una ulaştığına dikkati çeken Yerlikaya, kadına yönelik şiddet konusunda hassasiyetle durduklarını ve şiddetin asla kabul edilemeyeceğini belirtti. Kadın erkek fırsat eşitliği alanında politikaları geliştirerek sürdüreceklerini ve şiddetle mücadeleyi kararlılıkla devam ettireceklerini söyledi.

KADES ve Elektronik Kelepçe Uygulamaları

Yerlikaya, aile içi ve kadına yönelik şiddetle mücadele konusunda hayata geçirdikleri elektronik kelepçe projesi ve KADES uygulamasının önemine vurgu yaparak, kadına yönelik şiddetle mücadelelerini kararlılıkla sürdüreceklerini ifade etti. Geçen yıl elektronik kelepçe kapasitesini arttırarak yüksek riskli şiddet vakalarını önlediklerini ve KADES uygulamasının 6 milyon 597 bini aşkın kişi tarafından indirildiğini belirtti.

Bakan Yardımcısı Mehmet Aktaş, İçişleri Bakanlığının kadın erkek fırsat eşitliği politikalarıyla ilgili sunum yaptı.

İlgili Yazılar