© 2021. Tüm hakları saklıdır.

Guid3rs

Dijital Sağlık Girişimi GeminiLab
  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Dijital Sağlık Girişimi GeminiLab

Dijital Sağlık Girişimi GeminiLab

Guid3rs Blog Guid3rs Blog - - 16 dk okuma süresi
558 0

Gemini Kit ile eviniz konforunda ve mahremiyetinde üreme sağlığınızı takip etmek artık mümkün!

*

 Gemini Kit ile laboratuvara gitmeden, eviniz konforunda ve mahremiyetinde sperm testi sonuçlarınıza ulaşabilirsiniz!

Babalık planlarınızda kötü bir sürprizle karşılaşmamak adına üreme sağlığı takibi oldukça önemlidir. Erkeklerin üreme potansiyellerini ölçmek ve incelemek amacıyla yapılan mikroskobik incelemeye sperm testi denir. Erkek üreme sağlığının değerlendirilmesinde en temel ve yol gösterici ilk basamak olan sperm testi, sağlıklı sperm hücresi miktarını ve kalitesini ölçmek amacıyla yapılan bir laboratuvar testidir. Bu testi evinizin konfor ve mahremiyetinde, laboratuvara gitmeden yapmak artık mümkün! Hong Kong merkezli Coenda Health & Food şirketinden aldığı 150 bin dolarlık yatırım ile yola çıkan dijital sağlık girişimi GeminiLab, erkeklerin laboratuvara gitmeden sperm testi yaptırmalarını sağlıyor.

Dünya Sağlık Örgütü’nün (DSÖ) verilerine göre, bir yıl korunmadan cinsel ilişkiye girmesine rağmen her 100 çiftten 15’i çocuk sahibi olamıyor. Günümüzde tüp bebek tedavisi gören çiftlerin %40-45’inde sorun erkek kaynaklıdır. Bir diğer dikkat çekici gerçek ise, son 40 yıl içerisinde erkeklerde üreme potansiyeli açısından önemli bir role sahip olan sperm sayısında yüzde 59, sperm konsantrasyonunda ise yüzde 52’lik ciddi bir düşüş olduğudur. Ülkemizde her 5 çiftten biri bebek sahibi olmak konusunda doktora başvurmak zorundayken, erkek üreme sağlığının çoğunlukla göz ardı edilmesi kadınlarımızın omuzlarında büyük bir yük oluşturmuştur. Aynı şekilde bu konuda sorun yaşayıp konuşamayan erkeklerin omuzlarında da ağır bir yüktür. Biliyoruz ki erkeklerin kliniklerden uzak durmasının bir sebebi de mahremiyetlerini paylaşmak istememeleri, bu konudan çekinip utanmalarıdır. Erkek üreme hücresi olan spermin sağlık durumunu ve yumurtayı dölleyebilme kabiliyetini ölçen sperm testi, erkek üreme sağlığının değerlendirilmesinde  en temel ve yol gösterici ilk basamaktır.  Laboratuvara gitmeden, eviniz mahremiyetinde ve konforunda bu testi yaptırmak artık mümkün.

Mahremiyet, konfor ve güven değerleri üzerine kurulu

İlk adımları Deniz Gürbüz tarafından 2019 yılında atılan ve geçtiğimiz Ekim ayında hayata geçen GeminiLab, erkek üreme sağlığına ilişkin çözümler geliştiren dijital bir sağlık girişimidir. Mahremiyet, konfor ve güven değerleri üzerine kurulmuş olan GeminiLab’ın geliştirdiği Gemini Kit içerisinde bulunan özel bir solüsyon sayesinde sperm örneğini koruyarak laboratuvara güvenle taşınmasını sağlar. Yapılması gereken tek şey, kişinin kendine uygun teslimat yeri ve saatini seçerek kiti adresine sipariş etmek. Kit özel kurye ile kişinin adresine teslim ediliyor ve hazır olunduğunda yine özel kurye aracılığıyla kişinin adresinden teslim alınıyor. Gemini Kit aracılığıyla güvenli transferi gerçekleşen sperm örneği, GeminiLab’ın anlaşmalı olduğu laboratuvarda (Elab Laboratuvarları) uzman ekiplerce analiz ediliyor. Mikroskobik inceleme sonuçlarına göre oluşturulmuş sperm sağlığı raporu, 24 saat içerisinde kişinin GeminiLab hesabına online yükleniyor. Tüm işlemler kişiye özel tanımlanmış bir kod üzerinden yürütülerek kişinin bilgi gizliliği sağlanıyor.

Bununla birlikte Üroloji, Kadın Doğum ve Tüp Bebek, Cinsel Terapi alanlarında doktorlardan oluşan online GeminiLab uzman ekibi ile kullanıcılarının ve partnerlerinin aklına takılan her konuda online görüşme desteği sunuyor. Ayrıca, gündelik yaşamda da kolayca uygulanabilecek sperm sağlığını artırmaya yönelik öneriler sunarak, baba adaylarının sağlıklı bir geleceğe hazırlanmalarına destek oluyor.

Şu an sadece İstanbul’da faaliyet gösteren GeminiLab’ın en büyük hedeflerinden biri yurtdışına açılmak.

Hong Kong merkezli uluslararası şirketten 150 bin dolar yatırım aldı

Hong Kong merkezli Coenda Health & Food’dan 8 ay önce 150 bin dolar yatırım alan GeminiLab’ın yola çıkış hikayesini Deniz Gürbüz şöyle anlatıyor: “Tüp bebek merkezlerinin kullanabilecekleri özel bir sperm analiz cihazı geliştirme projesinde çalışıyordum. Bu sayede hem klinikleri hem de son kullanıcı olan hastaları gözlemleme fırsatım olmuştu. Sperm testi sürecinin hastalar için ne kadar rahatsız edici olduğunu ilk defa burada gördüm. Bu testin idrar testi sürecinden hiçbir farkının olmaması beni epey şaşırtmıştı. Kimi erkekler bu süreci hiç gerçekleştiremiyor, veya yaşadıkları stresten dolayı tekrarlamak zorunda kalıyorlar. Her ne kadar hamilelik denince akla ilk biz kadınlar geliyor olsak da sperm sağlığı hamilelik başarısını ve doğacak bebeğin sağlığını doğrudan etkiliyor. Tam da bu noktada bir şeyler yapmaya karar verdim. Toplumumuzun üreme sağlığı konusunda bilinçlenmesi, hem yıllardır süregelen kadınlar üzerindeki hem de bu konuda empatiye ihtiyaç duyan erkekler üzerindeki yükü hafifleteceğine inanıyorum. Bu motivasyonla attığım adımlardan ilki, sperm canlılığını koruyacak bir solüsyonun çalışmasını yürütecek doğru insanlara ulaşmaktı. Birçok akademisyen ve alanında uzman doktorlarla görüşmelerim sonrasında Biruni Üniversitesi’nde laboratuvar çalışmalarına başladık. Uzun ve bir o kadar heyecanlı bu çalışmanın sonucunda evde sperm toplama kiti olan Gemini Kit’i geliştirdik. Türkiye’de bir ilk olarak geliştirdiğimiz çözümler ile erkeklerin laboratuvar veya merkeze uyan zamanda değil, yalnızca kendilerine uyan zamanda ve yerde sperm sağlığı takibini yapabilmelerini sağlıyoruz.”

“Tabii ki evde sperm test kitleri veya mobil aplikasyonlar var, ancak bunların kesin doğruluğu veya birçok doktor gözünde geçerliliği yoktur. Dahası, sınırlı parametre ölçümü yapabiliyorlar. Bizim sunduğumuz rapor yaklaşık 10 parametreden oluşuyor ve bu raporu laboratuvarda uzman ekiplerce yapılan mikroskobik inceleme sonuçlarına göre oluşturuyoruz.” diyen Deniz Gürbüz, “Gemini Kit’i, evde sperm test kiti olarak değerlendirmek yanlış olacaktır. Gemini Kit, sperm canlılığını koruyan özel bir solüsyon, steril numune kabı ve sıcaklık değerlerinin uygun aralıkta korunduğu özel bir çanta ile taşıma kutusundan oluşuyor. Sperm örneğinin analiz edilmesinde ELab Laboratuvarları ile çalışıyoruz. KVKK uyumlu, titizlikle geliştirdiğimiz teknolojik altyapımız üzerinden laboratuvara açtığımız online bir arayüz ile analiz sonuçlarını alarak, kullanıcılarımızın veri gizliliğini ve güvenliğini en yüksek seviyede koruyoruz. Kurye servisinden laboratuvar analiz sürecine kadar tüm süreci kişiye özel oluşturulmuş bir kod üzerinden yürütüyoruz. Öyle ki müşteri destek uzmanından analizi yapan kişiye kadar hiç kimse kişinin adını dahi göremiyor. Analiz sonuçları da dahil olmak üzere, sipariş sırasında veya sonrasında oluşmuş hiçbir veriyi herhangi bir üçüncü parti kişi veya kurumlarla asla paylaşmıyoruz.”

Sizi tanıyabilir miyiz?

Merhaba, ben Deniz. GeminiLab kurucusuyum. Teknoloji kökenliyim ve çalışma hayatım boyunca farklı girişimlerde ürün yöneticiliği yaptım. Özellikle eğitim ve sağlık teknolojilerine ilgim olmuştur, ve bu iki alanı hep daha yakından takip etmişimdir diyebilirim.

GeminiLab girişiminizi kurarken ne gibi zorluklar yaşadınız, bunları nasıl çözdünüz?

Geçen yıl Mayıs ayında resmi olarak kuruldu şirketimiz ancak öncesinde büyük bir çalışma var ve emek var. İlk günden kişisel olarak maddi manevi epey yatırım yaptım GeminiLab’a. Yaptığımız iş biraz spesifik bir iş olduğu için doğru bilgiye ulaşamak diğer birçok işe kıyasla biraz daha zor oldu sanırım. Yanlış bilgiyle zaman kaybımız oldu veya aynı şekilde doğru bilgiyi alabileceğimiz kaynağa erişimimiz de zaman aldı. Biliyorsunuz ki evde sağlık çözümlerinin önemi Covid19 ile arttı ancak bizim kuruluş aşamamız tam da bu döneme denk geldiğinden yasaklar işimizi zorlaştırdı tabii ki. Ve maalesef zaman da kaybettirdi bize.

Tüm bunların yanında, tahmin edersiniz ki bir kadın girişimci olarak yaşadığım ayrıca zorluklar var. Önce kendinizi ispatlamanız gerektiği gibi 🙂 Örneğin birçok kez gerçekten şirket yetkilisi olup olmadığıma dair sorgulandığımı hatırlıyorum, öyle ki bir üniversite hocamız imza sürküleri ve kimliğimi görmek istemişti. Göstermedim.

Bu liste uzar gider ancak yaptığınız işe inanıyorsanız, ticari çıkarımların yanında yaratabileceğiniz değer potansiyeli sizi heyecanlandırıyorsa, günün sonunda hepsini aşabiliyorsunuz. Ben ve çalışmaktan gurur duyduğum harika ekibim tam da bu noktada varız. Ayrıca, bize ilk günden inanan yatırımcımız Ceoenda Health&Food ile benzer vizyonu paylaşıyor olmamız da en büyük şansımız oldu diyebilirm.

İşin teknik altyapısını ve pazarlama ayağını kurarken nelere önem verdiniz?

Müşteri segmentini iyi tanımlamaya özen gösterdik. Kağıt üzerinde çalışan şeylerin pratik de çalışmadığını deneyimledik bir kaç kez, bu yüzden farklı farklı segmentleri deneyerek bizim servisimize harcama yapacak doğru kitleyi bulmaya çalıştık. Bunu doğru belirledikten sonra gerisi daha kolay zaten, onlara nasıl veya hangi yollarla erişebileceğimizi çıkardık tek tek. Şimdi de yavaş yavaş o planı uyguluyoruz.

Hem klinik çalışmalarında hem de teknolojik altyapımızda işin uzmanları yer aldığından, iş modelinin ihtiyaç duyduğu teknik altyapıyı kurma süreci daha rahat ilerledi. Sektöre yepyeni bir ürün getirdiğimizden, sağlık girişimlerinin tabii olduğu gerek sağlık bakanlığı gerek Avrupa Birliği regülasyonlarını sağlamak konusunda daha fazla titizdik. Doğru bilgiye, doğru kişiyle erişmek önemli bir nokta burada. Aksi halde çokça zaman kayıpları olacaktır.

Girişimcilere neler önerirsiniz?

Tabii ki her yaşta girişimci olmak mümkün ancak benim fırsat buldukça gençlere söylediğim bir şey var; 30’undan önce kendi işini kurmak üzere ciddi adımlar at, deneyip başarısız olmaktan korkma. Bizi motive eden doğru şeyi bulduğumuzda uzun vadeli planlar, sıkı çalışmak veya yeri geldikçe fedakarlık yapmak o kadar da zor olmuyor. Benim için GeminiLab’ın sosyal fayda yaratma potansiyeli en büyük motivasyonum oldu.

Ülkemizdeki Teknoloji odaklı girişimlerin artış hızını nasıl buluyorsunuz? Bunu daha da artırmak için neler yapılmalı? Üniversite, kurum, Devlet özelinde neler yapılabilir?

Çok daha iyi durumdayız, özellikle 2015’ten sonra bence harika bir yükseliş var. Girişimciler de yatırımcılar da daha bilinçli artık. Şimdiden Dünya’ca bilinen birçok girişimimiz var. Halka açılan girişim sayımız her geçen gün artıyor, en yakın örneğimiz dünya teknoloji borsası NASDAQ’ta halka arz edilen Hepsiburada. Gurur verici! Tabii ki daha uzun yolumuz vargidilecek, henüz küçük bir ekosistemiz ama güzel ilerlediğimize inanıyorum. Bu konuda Z kuşağına inancım yüksek 🙂

Her ne kadar işleyişi konusunda çok fazla pürüz olsa da Devlet destekleri de eskiye kıyasla arttı. Bazı üniversiteler öğrencilerine eğitimin ilk gününden girişimciliği aşılıyor, bu konuda Özyeğin Üniversitesin ’den Erhan Erkut hocamız mükemmel bir örnek. Maalesef ki birçok üniversite yolun epey gerisinde, özellikle Anadolu’daki üniversitelerde durum çok daha kötü.  Benzer durum büyük kurumlarda da var. En köklü markaların girişimlere bu kadar uzak olmalarını görmek gerçekten üzücü. Bu kurumların “startup dinamiklerini” anlamadığını veya doğru değerlendirmediklerini düşünüyorum. Burada yerleşmiş dinazor algılarının büyük payı var bence ki bu daha da zorlaştırıyor işleri. Tecrübe ettiğim kadarıyla belli başı kurumlar dışında örnek olabilecek kurum-girişim bağı çok az.

Hal böyle olunca Üniversite-Kurum-Girişim bağının iyi kurulduğu örnek sayısı maalesef ki oldukça az. Bu kadar çarpıklığa rağmen bu kadar güzel işler çıkaran Türkiye girişim ekosistemi büyük bir alkışı hakediyor bence 🙂

Yakın planda gerçekleştireceğiniz projeler ve hedefiniz nedir?

Yurtdışına açılmak! Her anlamda işimizi ülkemiz dışına açmaya hazırız, doğru fırsatları değerlendiriyoruz şu anda. Birkaç ciddi adımımız da var. Bunun yanında, GeminiLab iş modelini geliştirecek yeni ürünler üzerine de araştırmalar yapıyoruz.

PCkoloji okurlarına mesajınız nedir?

Karşımda beni dinleyen bir kitle olsa daha fazla girişimci okuyun dinleyin derdim herhalde. Girişim hikayeleri güzeldir, o girişimi girişimcisiyle tanımak daha güzeldir.

Instagram hesabı: https://www.instagram.com/geminilabco/

İlgili Yazılar