© 2021. Tüm hakları saklıdır.

Guid3rs

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Mısır Cumhurbaşkanı Sisi ile İlişkileri Güçlendirmek İçin Anlaşma İmzaladı
  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Mısır Cumhurbaşkanı Sisi ile İlişkileri Güçlendirmek İçin Anlaşma İmzaladı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Mısır Cumhurbaşkanı Sisi ile İlişkileri Güçlendirmek İçin Anlaşma İmzaladı

haberler haberler - - 3 dk okuma süresi
48 0

Erdoğan ve Sisi, Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyi Toplantılarının Yeniden Yapılandırılmasına İlişkin Anlaşmayı İmzaladı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi ile bir görüşme gerçekleştirdi ve ardından düzenlenen ortak basın toplantısında konuştu. İki lider, Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyi Toplantılarının yeniden yapılandırılmasına ilişkin bir anlaşma imzaladılar. Bu anlaşmanın ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan, Mısır Cumhurbaşkanı Sisi’yi Ankara’ya davet etti.

Erdoğan, Mısır’ın Savunma Alanında Yaptığı Yatırımlara İşaret Etti

Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasında Mısır’ın savunma alanında önemli yatırımlar yaptığını vurguladı ve “Mısır ile güç birliğine giderek ortak projeler geliştireceğimize inanıyorum” dedi. Ayrıca, iki ülke arasındaki ticaret hacmini 15 milyar dolara çıkarmak için anlaştıklarını da belirtti.

Erdoğan, Erzincan’da Maden Kazasına İlişkin Güncel Durumu Açıkladı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasında aynı zamanda Erzincan’da meydana gelen maden kazasına da değindi. Toprak kayması sonucu 9 işçinin toprak altında kaldığını söyleyen Erdoğan, arama kurtarma çalışmalarının yoğun bir şekilde devam ettiğini ve işçilere ulaşılana kadar çalışmalara devam edileceğini belirtti.

Türkiye-Mısır İlişkilerini Güçlendirmek İçin Kararlılık

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye-Mısır ilişkilerini güçlendirmek için kararlı olduklarını belirtti ve Mısır Cumhurbaşkanı Sisi’yi Ankara’ya davet etti. Ticaret hacmini 15 milyar dolara çıkarmak için anlaştıklarını ve savunma sanayiinde ortak projeler yapmayı hedeflediklerini ifade etti. Ayrıca, turizm ve eğitim alanlarında da işbirliği yapacaklarını ve geçen yıl 22 bin Mısırlı öğrencinin Türkiye’de eğitim gördüğünü söyledi.

Gazze’nin Yeniden İmarı İçin Mısır ile İşbirliği

Erdoğan, Filistin meselesine de değinerek, işgal altındaki Filistin topraklarındaki durumu eleştirdi. Türkiye’nin bölgeye 34 binden fazla yardım malzemesi sevk ettiğini ve Mısır makamlarının yardımların ulaştırılmasında destek olduğunu vurguladı. Gazze için bir sahra hastanesi için uzmanların çalıştığını ve Mısır’ın bu konudaki gayretli tutumunu takdir ettiklerini söyledi. Ayrıca, Gazze’nin yeniden toparlanması ve imarı için Mısır ile birlikte çalışmaya hazır olduklarını ifade etti.

Libya, Sudan ve Somali’ye Destek

Erdoğan, Libya, Sudan ve Somali’deki meseleleri de değerlendirdiklerini belirtti ve bu ülkelerin toprak bütünlüğüne tam destek verdiklerini söyledi. Çatışma, gerilim ve kriz görmek istemediklerini vurguladı ve barış ve güvenlik için Mısır ile temaslarını her zaman artırmaya kararlı olduklarını ifade etti.

İlgili Yazılar