© 2021. Tüm hakları saklıdır.

Guid3rs

Cerrahpaşa Tıp'ın ardından Kağıthane Devlet Hastanesi için tahliye kararı alındı
  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Cerrahpaşa Tıp’ın ardından Kağıthane Devlet Hastanesi için tahliye kararı alındı

Cerrahpaşa Tıp’ın ardından Kağıthane Devlet Hastanesi için tahliye kararı alındı

Guid3rs Blog Guid3rs Blog - - 7 dk okuma süresi
203 0

Dün İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa’nın Fatih’te bulunan binalarında sağlık ve eğitim hizmeti, binalardaki deprem risk durumu sebebiyle durduruldu. Bu gelişmenin ardından bugün de Kağıthane Devlet Hastanesi için tahliye kararı alındı. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, “Kağıthane Devlet Hastanemiz, Seyrantepe Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanemize taşınarak hizmete devam edecektir.” dedi.

İstanbul Üniversitesi- Cerrahpaşa’nın Fatih’te bulunan binalarında sağlık ve eğitim hizmeti, binalardaki deprem risk durumu sebebiyle durduruldu. Rektör Nuri Aydın, “Tüm dahili ve cerrahi bilimleri içerisinde barındıran toplam 17 ayrı bina ile Uğur Derman binası, yemekhane binası ve öğrenci yurt binalarının risk taşıdığı tespit edilmiştir. Acil ve Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları birimi haricindeki ayaktan ve yatan hasta kabulü ve tüm ameliyatlar durduruldu” dedi.

DEPREME DAYANIKSIZ OLDUĞU TESPİT EDİLDİ

Dün yaşanan gelişmenin ardından dikkat çeken bir karar daha alındı. Kağıthane Devlet Hastanesi’nin depreme dayanıksız olduğu gerekçesiyle taşınmasına karar verildi. Hastanenin kısa bir süre içinde tahliye edileceği bildirildi.

SEYRANTEPE’DE HİZMET VERECEKLER

Karar, hastane çalışanlarına tebliğ edildi. Bugün itibariyle gelen hastalara da durum açıklanıyor. Hastanedeki sağlık çalışanları Seyrantepe’deki Şişli Hamidiye Etfal Hastanesinde hizmet verecek. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, konuyla ilgili “İstanbul Kağıthane Devlet Hastanemiz, Seyrantepe Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanemize taşınarak hizmete devam edecektir.” açıklamasını yaptı.

CERRAHPAŞA REKTÖRÜ SON DURUMU ANLATTI

İstanbul Üniversitesi- Cerrahpaşa Dahili Tıp Bilimleri Amfileri binasında konuşan rektör Nuri Aydın, “Yaşanan son depremlerden sonra, betonarme bina stokumuzun değerlendirilmesi amacıyla geçtiğimiz hafta başında Rektörlüğümüzce, Üniversitemiz İnşaat Mühendisliği Bölümü öğretim üyelerinden oluşan bir heyet görevlendirilerek Cerrahpaşa Yerleşkesindeki tüm yapılar değerlendirilmiştir. Yapılan değerlendirme neticesinde, tüm dahili ve cerrahi bilimleri içerisinde barındıran toplam 17 ayrı binadan oluşan Monoblok binalar kompleksi ile Uğur Derman binası, yemekhane binası ve öğrenci yurt binalarının emniyetle hizmeti yerine getirecek güvenlik seviyesine sahip bulunmadığı ve bu binaların risk taşıdığı tespit edilmiştir. Bu nedenle, Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’nin ana omurga yapısını oluşturan yaklaşık 105 bin metrekarelik kapalı alan hizmete devam edemeyecektir.” şeklinde konuştu.

“TÜM AMELİYATLAR DURDURULMUŞTUR”

Rektör ayrıca “Bu kapsamda, şu andan itibaren geçerli olmak üzere, Acil ve Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları birimi haricindeki sayacağım şu birimler devre dışı kalacaktır: Dahili ve Cerrahi Bölümlere ait Toplam 800 hasta yatağı, 32 ameliyathane, yoğun bakım, kemik iliği ve diyaliz üniteleri, karaciğer ve böbrek nakil merkezi, ayaktan sağlık hizmeti veren 117 birim ve ünite, ileri düzey robotik cerrahi merkezi, endoskopi üniteleri, ileri düzey girişimsel ve tanısal görüntüleme üniteleri ile birlikte tüm erişkin ayaktan ve yatan hasta kabulü ve tüm ameliyatlar durdurulmuştur” ifadesini kullandı.

“PROF. DR. MURAT DİLMENER ACİL DURUM VE AFET HASTANESİ İLE GÖRÜŞÜLÜYOR”

Kapatılan bölümlerin faaliyetine devam edilebilmesi için görüşmeler yapıldığını belirten Aydın, “Cerrahpaşa Tıp Fakültesi, bundan böyle çelik konstrüksiyon yapılar, tarihi tescilli yapılar ve güvensiz bulunmayan betonarme yapılardan oluşan yaklaşık 75 bin metrekarelik kapalı alanda faaliyetlerine devam edecektir. Bu alanlar, kısa süre içerisinde düzenlenerek Cerrahpaşa’da kısıtlı da olsa ayaktan hasta hizmetine yeniden başlanacaktır. Acil, medikal onkoloji ve radyasyon onkolojisi alanlarında sağlık hizmetleri imkanlar ölçüsünde devam edecektir. Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları ayaktan ve yatan sağlık hizmetleri bu durumdan etkilenmeyecek ve faaliyetlerine devam edecektir. Hastalarımızın yaşanan bu durumdan en az şekilde etkilenmeleri için ilgili kurumlar ile iletişim halinde gerekli tedbirler alınmaktadır. Gelişen bu acil durum nedeniyle, Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’nin eğitim ve sağlık hizmetinin kesintisiz devamı için gerek ulaşım, gerekse koordinasyon açısından Cerrahpaşa yerleşkesine yakın konumda bulunan Yeşilköy’de Atatürk Havalimanı komşuluğundaki Prof. Dr. Murat Dilmener Acil Durum ve Afet Hastanesi’nin tamamının, yapım amacına uygun şekilde, geçici süreyle Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’nin kullanımına verilmesi konusunda gerekli görüşmeler yapılmıştır.” dedi.

“EK HİZMET BİNASI TALEP EDİLDİ”

Aydın şöyle devam etti: “Bildiğiniz üzere benzer bir durum, Üniversitemiz Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’nden tamamen bağımsız olarak çalışan diğer özel branş hastanemiz olan Haseki Kardiyoloji Enstitüsü Hastanesi’nde yaşanmış ve az önce bahsettiğim gerekçelerle, 2 hafta önce ayaktan ve yatan hasta hizmeti durdurulmuştu. Bu hastanemiz için de ilgili mercilerden, geçici süreyle kullanılmak üzere Bahçelievler Devlet Hastanesi’nin uygun olan servisleri ve anjiyo üniteleri ile aynı ilçede yer alan İstanbul Fizik Tedavi Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin ek hizmet binası talep edilmiştir” dedi.

YENİ CERRAHPAŞA PROJE İHALESİ YARIN GERÇEKLEŞTİRİLECEK

Aydın, “Bilindiği üzere uzunca bir süredir kamuoyunun gündeminde olan Yeni Cerrahpaşa Projesinde de önemli bir aşamaya gelmiş bulunduğumuzu sizlerle paylaşmak istiyorum. Yaklaşık 220 bin metrekarelik kapalı alandan oluşacak birinci etap hastane yapıları inşası TOKİ tarafından yaklaşık 1 ay önce ihale ilanına çıkılmış ve ihalesi de 28 Şubat 2023 tarihinde, yani yarın gerçekleştirilecektir” diye konuştu.

İlgili Yazılar