© 2021. Tüm hakları saklıdır.

Guid3rs

Bakan Özhaseki: "Çölleşmeyle Mücadelede Kararlıyız"
  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Bakan Özhaseki: “Çölleşmeyle Mücadelede Kararlıyız”

Bakan Özhaseki: “Çölleşmeyle Mücadelede Kararlıyız”

haberler haberler - - 2 dk okuma süresi
34 0

2053 Net Sıfır Emisyon ve Yeşil Kalkınma Hedefleri

Bakan Özhaseki, 17 Haziran Dünya Çölleşme ve Kuraklıkla Mücadele Günü vesilesiyle yaptığı açıklamada, dünyanın iklim değişikliğinin ağır etkileri ile karşı karşıya olduğunu vurguladı. Çölleşmenin bu olumsuz etkilerin başında geldiğini belirten Özhaseki, 2053 Net Sıfır Emisyon ve Yeşil Kalkınma hedeflerine ulaşmak amacıyla yaklaşık 2,7 milyon metrekare yeni karbon yutak alanı oluşturduklarını duyurdu. Özhaseki, “İklim değişikliğinin olumsuz etkilerini azaltmak ve ülkemizin karbon stok miktarını artırmak gayesiyle yutak alanlarımıza yenilerini ekliyoruz. 2024 yılı içerisinde hedefimiz 3,5 milyon metrekare yeni karbon yutak alanı oluşturmak.” ifadelerini kullandı.

Hedef 100 Milyon Metrekare Millet Bahçesi

Bakan Özhaseki, iklim değişikliğiyle mücadelede ve 2053 Net Sıfır Emisyon hedefi kapsamında millet bahçelerinin Türkiye genelinde yaygınlaştırılmasına yönelik çalışmaların devam ettiğini belirterek, “81 ilimizde 75 milyon 886 bin metrekare alanda çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Hedefimiz 100 milyon metrekare millet bahçesini ülkemize kazandırmak.”

Uluslararası Çölleşme ile Mücadele Eğitimleri

Bakan Özhaseki, Afrika, Orta Asya, Kafkaslar ve Doğu Avrupa ülkelerine yönelik her yıl düzenlenen Uluslararası Çölleşme ile Mücadele Eğitim ve Çalıştayları hakkında da bilgi verdi. Bugüne kadar 22 ayrı eğitim düzenlediklerini ve 108 ülkeden, 1170 uzmana eğitim verdiklerini belirten Özhaseki, kuraklık ve erozyonun insanlık olarak ortak mücadele edilmesi gereken en önemli konulardan biri olduğunu vurguladı.

Sel ve Taşkınlarla Mücadele

Çölleşme ve Erozyonla Mücadele Genel Müdürlüğü, iklim değişikliğinin olumsuz etkilerini en aza indirme, çölleşmeyle mücadele, erozyonun önlenmesi, sel ve taşkınların azaltılması amacıyla çalışmalarını sürdürdüğünü belirten Bakan Özhaseki, birçok proje yürüttüklerini açıkladı. Proje kapsamında doğal kaynakların iyileştirilmesi, tedbirlerin arttırılması ve biyolojik çeşitliliğin geliştirilmesi amaçlanıyor.

İlgili Yazılar