© 2021. Tüm hakları saklıdır.

Guid3rs

Türkiye Avrupa'da Sağlıklı Beslenme Konusunda Sona Çıktı
  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. Türkiye Avrupa’da Sağlıklı Beslenme Konusunda Sona Çıktı

Türkiye Avrupa’da Sağlıklı Beslenme Konusunda Sona Çıktı

haberler haberler - - 2 dk okuma süresi
61 0

Türkiye Avrupa’da En Az Kazanan ve En Bozuk Gelir Dağılımına Sahip Ülke

Türkiye, Avrupa’da en az kazanan ve gelir dağılımının en bozuk olduğu ülkeler arasında yer alıyor. Ülke, sağlıklı beslenme konusunda da Avrupa’da son sırada bulunuyor.

Her 10 Kişiden 4’ü Et, Tavuk ve Balık Tüketebilecek Durumda Değil

Ülkemizde her 10 kişiden 4’ünün, iki günde bir et, tavuk ve balık tüketebilecek finansal gücü bulunmuyor. Avrupa Birliği (AB) verilerine göre, 27 tarafbet üyeli AB ülkelerinde bu oran yüzde 8.3 iken, Türkiye’de bu oran çok daha yüksek.

Türkiye AB Ortalamasını 5’e Katladı

AB’nin resmi istatistik kurumu Eurostat’a göre, Türkiye AB ortalamasını 5’e katlayarak, iki günde bir et, tavuk ya da balık içeren yemek masrafını karşılayamayanların oranı yüzde 41.5’e ulaştı. Türkiye, bu alanda Romanya’yı neredeyse ikiye tarafbet katladı.

TÜİK Verileri

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre, 2023’te Türkiye’de hanelerin yüzde 39.2’si iki günde bir et, tavuk ya da balık içeren yemek masrafını karşılayamadığını belirtti. Ayrıca, hanelerin çoğu beklenmedik harcamaları, evden uzakta tatil masraflarını ve diğer ihtiyaçları ekonomik olarak karşılayamıyor.

Göreli Yoksulluk Oranı

TÜİK, geçen yıl Türkiye’deki göreli yoksulluk oranını taraf bet yüzde 13.9 olarak açıkladı. Bu veriler, Türkiye’nin ekonomik olarak zorlu bir süreçten geçtiğini göstermektedir.

İlgili Yazılar