© 2021. Tüm hakları saklıdır.

Guid3rs

Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay: Kamu İşçilerinin Ücretleri Yeniden Düzenlenmeli
  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay: Kamu İşçilerinin Ücretleri Yeniden Düzenlenmeli

Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay: Kamu İşçilerinin Ücretleri Yeniden Düzenlenmeli

haberler haberler - - 3 dk okuma süresi
60 0

Ergün Atalay, Kamu İşçilerinin Ücretlerinin Yetersiz Olduğunu Belirtti

Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay, kamu işçilerinin ücretleriyle ilgili düzenlemeye ihtiyaç olduğunu belirtti. Atalay, “Ek zam” veya “iyileştirme” adı altında bir düzenlemenin gerektiğini söyledi. Mayıs ayında imzalanan Kamu Toplu İş Sözleşmeleri Çerçeve Protokolü’nde belirlenen mali ve sosyal hakların yüksek enflasyon nedeniyle eridiğini ifade eden Atalay, kayıpların giderilmesi için Türk-İş Kamu Koordinasyon Kurulu’nu harekete geçirdiklerini açıkladı.

Ek Protokolle Yaklaşık 230 Bin Kamu İşçinin Ücretine Yüzde 32,57’lik Artış Yapıldı

Atalay, girişimleri sonucu 29 Ocak’ta imzalanan ek protokolle ocak ayındaki ücret artışlarından sözleşme yürürlük tarihi farklı dönemlerde olan kamu işçilerinin de yararlandığını belirtti. Bu sayede yaklaşık 230 bin kamu işçisinin ücretine yüzde 32,57’lik artış yapıldığını dile getirdi. Ancak ocak ayından sonra en az 10 puanlık bir kayıp yaşandığını belirten Atalay, bu kaybın kök ücret, ikramiye ve 237 bin insana etkisiyle büyük bir yekun tuttuğunu vurguladı.

Kamu İşçilerinin Ücretleri Yeniden Düzenlenmeli

Ergün Atalay, Türk-İş olarak Kamu Koordinasyon Kurulu, bağlı sendikalar ve işçilerin görüşlerini dikkate aldıklarını söyledi. Ancak ek protokolün beklentileri karşılamadığını ifade eden Atalay, kamu işçilerinin ücretlerinin yeniden düzenlenmesi gerektiğini belirtti. Atalay, enflasyonun devam ettiği sürece iyileştirme adımlarının anlamını yitirdiğini söyleyerek, ücret düzenlemesi için adım atılmasının önemine değindi.

Çalışanların Ücretleri Üzerinden Ödenen Yüksek Gelir Vergisi

Ergün Atalay, çalışanların ücretleri üzerinden ödedikleri yüksek gelir vergisi konusuna da değindi. Vergiyle ilgili haksız bir uygulamanın olduğunu dile getiren Atalay, bu durumun sürdürülebilir olmadığını ifade etti. Bir işçinin ücretinin büyük bir kısmının vergiye gittiğini belirten Atalay, bu durumun doğru olmadığını vurguladı.

Taşeron İşçilere Verilen Kadro Sözlerinin Yerine Getirilmesi Gerekiyor

Atalay, kamudaki taşeron işçilerin kadro taleplerinin devam ettiğini hatırlatarak, verilen kadro sözlerinin yerine getirilmesi gerektiğini söyledi.

İlgili Yazılar