© 2021. Tüm hakları saklıdır.

Guid3rs

Taşınmaz Ticareti Yönetmeliğinde Değişiklik Yayımlandı
  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. Taşınmaz Ticareti Yönetmeliğinde Değişiklik Yayımlandı

Taşınmaz Ticareti Yönetmeliğinde Değişiklik Yayımlandı

haberler haberler - - 2 dk okuma süresi
10 0

Taşınmaz Ticareti Hakkında Yönetmelikte Değişiklik

Ticaret Bakanlığı tarafından hazırlanan ve Resmi Gazete’de yayımlanan Taşınmaz Ticareti Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik yürürlüğe girdi.

Yetki Belgesi Başvurularında Değişiklik

Yeni düzenleme ile taşınmaz ticaretine ilişkin gelir veya kurumlar vergisi ya da meslek odası kaydı bulunan işletme ve sözleşmeli işletmelerce 31 Aralık’a kadar yapılan yetki belgesi başvurularında mesleki deneyim şartı aranmayacak.

Önemli Açıklamalar ve Amaçlar

Bakanlık, sektörde kayıt dışı faaliyetlerin ve haksız rekabetin önlenmesini, adil ve rekabetçi bir piyasa yapısının oluşturulmasını ve tüketici mağduriyetlerinin önlenebilmesini hedefliyor.

Önemli Değişiklikler ve Hedefler

Mevzuat değişikliği ile yetki belgesi alınması için mesleki deneyim şartı sağlayamayan emlak işletmelerinin karşılaştığı sorunlar giderilmeye çalışılıyor. Ayrıca, kayıt dışılığın ve haksız rekabetin önüne geçilmesi amaçlanıyor.

Sektördeki Beklentiler ve Mağduriyetler

Yapılan düzenleme ile sektör temsilcilerine istisnai bir düzenleme getirilerek, mesleki deneyim şartı konusunda yaşanan mağduriyetlerin giderilmesi ve hizmet kalitesinin artırılması hedefleniyor.

Emlak İşletmelerine Çağrı

Bakanlık, halihazırda yetki belgesiz faaliyet gösteren emlak işletmelerini, yeni düzenlemeden faydalanarak en kısa sürede yetki belgesi alarak idari para cezasından kaçınmalarını önemle vurguluyor.

İlgili Yazılar