© 2021. Tüm hakları saklıdır.

Guid3rs

S&P CoreLogic Case-Shiller ABD Ulusal Konut Fiyat Endeksi Mart Verilerini Açıkladı
  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. S&P CoreLogic Case-Shiller ABD Ulusal Konut Fiyat Endeksi Mart Verilerini Açıkladı

S&P CoreLogic Case-Shiller ABD Ulusal Konut Fiyat Endeksi Mart Verilerini Açıkladı

haberler haberler - - 2 dk okuma süresi
22 0

Ulusal Konut Fiyat Endeksi Yüzde 6,5 Arttı

S&P CoreLogic Case-Shiller, mart ayına ait ABD ulusal konut fiyat endeksi verilerini paylaştı. Buna göre, ABD’de ulusal konut fiyat endeksi, martta geçen yılın aynı dönemine kıyasla şubatta olduğu gibi yüzde 6,5’lik artış kaydetti. Endeks, mart ayında 316,65 ile tüm zamanların en yüksek değerini gördü.

20 Kentte Konut Fiyatları Yüzde 7,4 Arttı

ABD’nin 20 kentindeki konut fiyatlarına ilişkin endeks de martta geçen yılın aynı ayına kıyasla yüzde 7,4 artış gösterdi. Piyasa beklentilerinin üzerinde gerçekleşen bu artış, endeksin ekim 2022’den bu yana en yüksek oranda artışını kaydettiği bilgisini verdi. Şubat ayında da endeks yüzde 7,3 artmıştı.

En Yüksek Artış San Diego’da Gerçekleşti

Endeksteki 20 kent arasında konut fiyatlarının yıllık bazda en fazla yükseldiği şehir San Diego oldu. San Diego’da konut fiyatları bu dönemde yüzde 11,1 artış gösterdi. San Diego’yu sırasıyla yüzde 9,2 ile New York ve yüzde 8,8 ile Cleveland takip etti. En düşük yıllık artış ise yüzde 2,2 ile Portland‘da yaşandı.

Martta Konut Fiyatlarına İlişkin Aylık Artış

Mart ayında mevsim etkilerinden arındırılmış olarak ulusal konut fiyat endeksi ile 20 kentteki konut fiyatlarına ilişkin endeks yüzde 0,3’er artış gösterdi.

İlgili Yazılar