© 2021. Tüm hakları saklıdır.

Guid3rs

İsrail Turizm Sektörü Saldırıların Etkisi Altında
  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. İsrail Turizm Sektörü Saldırıların Etkisi Altında

İsrail Turizm Sektörü Saldırıların Etkisi Altında

haberler haberler - - 2 dk okuma süresi
63 0

İsrail, Turizmde En Kötü Dönemini Yaşıyor

İsrail, 7 Ekim’den bu yana Gazze Şeridi‘ne yönelik yürüttüğü saldırılarla, turizm sektöründe en kötü dönemini yaşıyor. İsrail güçlerinin Gazze’ye yönelik saldırılarının yanı sıra Lübnan sınırında Hizbullah ile süren çatışmalar ve Batı Şeria’da şiddetin dozunu artırması, turistleri ülkeden uzak durmasına neden oluyor.

Turist Sayısında Ciddi Düşüş

Saldırıların başladığı 7 Ekim’den hemen sonra havayolu ve turizm şirketlerinin büyük bir çoğunluğu, İsrail’e seferlerini askıya aldığını duyurdu. Ülkeye gelen turist sayısında yaşanan ciddi düşüş devam ediyor. 2023’ün son çeyreğinde yaklaşık 180 bin turistin ziyaret ettiği İsrail’i, önceki yıl aynı dönemde 930 bin kişi ziyaret etmişti. Bu dönemde İsrail’e gelen turist sayısı yüzde 81,5 geriledi.

Ulusal Havayolu Şirketi El Al’a Talep Arttı

Geçen yılın son çeyreğinde neredeyse tüm yabancı havayollarının İsrail’e seferlerini durdurmasının ardından, ulusal havayolu şirketi El Al ve diğer İsrailli hava yolları, Tel Aviv’e gidiş-dönüş seferlerini tekeline aldı. El Al, 2023’ü kar artışıyla bitirerek 117 milyon dolar net kar bildirdi.

İlgili Yazılar