© 2021. Tüm hakları saklıdır.

Guid3rs

Hindistan ve EFTA Arasında Tarihi Ticaret Anlaşması İmzalandı
  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. Hindistan ve EFTA Arasında Tarihi Ticaret Anlaşması İmzalandı

Hindistan ve EFTA Arasında Tarihi Ticaret Anlaşması İmzalandı

haberler haberler - - 2 dk okuma süresi
54 0

Hindistan-EFTA Ticaret Anlaşması Detayları

Hindistan ile Avrupa Serbest Ticaret Birliği (EFTA) ülkeleri arasında 100 milyar dolarlık yatırım öngören ticaret anlaşması imzalandı. Anlaşma kapsamında EFTA ülkeleri olan İzlanda, Liechtenstein, İsviçre ve Norveç’ten Hindistan’a 15 yıl içerisinde 100 milyar dolarlık yatırım yapılması planlanıyor.

Anlaşmanın Önemi

Hindistan Ticaret ve Sanayi Bakanı Piyush Goyal, Hindistan-EFTA ticaret ve ekonomik işbirliği anlaşmasının tarihi bir dönüm noktası olduğunu belirtti. Bu anlaşma, 1 milyon Hindistanlı için istihdam sağlamayı, teknolojik işbirliğini artırmayı, endüstriyel ihracatı geliştirmeyi ve tarım ile işlenmiş gıda ürünleri ihracatını teşvik etmeyi hedefliyor.

Olumlu Yansımalar

EFTA’dan yapılan açıklamada, anlaşmanın her iki taraf için daha iyi entegrasyon ve dirençli tedarik zinciri gibi ekonomik faydalar sağlayacağı belirtildi. Bu anlaşma ile daha büyük ticaret hacmi ve istihdam olanakları da öngörülüyor.

Başbakan Modi’nin Değerlendirmesi

Hindistan Başbakanı Narendra Modi, yayımladığı mesajda, bu anlaşmanın Hindistan’ın adil ve eşitlikçi ticarete olan bağlılığını simgelediğini ve Hindistan ile EFTA ülkeleri arasındaki ilişkilerde yeni bir dönüm noktası olduğunu vurguladı.

İlgili Yazılar