© 2021. Tüm hakları saklıdır.

Guid3rs

CHP Milletvekili Umut Akdoğan'dan Emeklilere Yönelik Yasa Teklifi Açıklaması
  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. CHP Milletvekili Umut Akdoğan’dan Emeklilere Yönelik Yasa Teklifi Açıklaması

CHP Milletvekili Umut Akdoğan’dan Emeklilere Yönelik Yasa Teklifi Açıklaması

haberler haberler - - 1 dk okuma süresi
30 0

Umut Akdoğan, TBMM’ye Emeklilere Emekli Kart Verilmesi İçin Kanun Teklifi Sundu

CHP Ankara Milletvekili ve TBMM Anayasa Komisyonu Üyesi Umut Akdoğan, Emeklilere Emekli Kart Verilmesi ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Teklifi sundu. Teklife göre emeklilere banka kartı niteliğine haiz ”Emekli Kart” verilmesi öngörülüyor.

Emekli Kart İle İlgili Önemli Noktalar

Teklife göre, Emekli Kart sahiplerinin ikametgâhlarında kullandıkları elektrik, doğalgaz ve su ücretlerine yüzde 40’tan az indirim uygulanacak. Ayrıca, bayramlarda emeklilere bir aylık net asgari ücret kadar ikramiye ödenmesi ve emeklilerin kamu hizmetlerinden ücretsiz yararlanması sağlanacak.

Gerekçe ve Amaç

Gerekçede, gelir eşitsizliğinin arttığına dikkat çekilerek, emeklilerin alım gücünün azaldığı vurgulanmıştır. Teklifin amacı, bu eşitsizliği gidermek ve emeklilerin hayatını kolaylaştırmak olarak belirtilmiştir.

Akdoğan’ın Değerlendirmesi

Umut Akdoğan, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, emeklilerin yaşam koşullarının düzeltilmesi gerektiğini vurgulayarak, iktidarın emeklileri yeterince desteklemediğini ifade etmiştir. Akdoğan, emeklilerin zor durumda olduğunu ve bu durumun değişmesi gerektiğini belirtmiştir.

İlgili Yazılar