© 2021. Tüm hakları saklıdır.

Guid3rs

Celal Kadooğlu: Güneydoğu Anadolu Bölgesi Gıda İhracatında Önemli Bir Rol Oynuyor
  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. Celal Kadooğlu: Güneydoğu Anadolu Bölgesi Gıda İhracatında Önemli Bir Rol Oynuyor

Celal Kadooğlu: Güneydoğu Anadolu Bölgesi Gıda İhracatında Önemli Bir Rol Oynuyor

haberler haberler - - 1 dk okuma süresi
22 0

Celal Kadooğlu’nun Açıklamaları

Celal Kadooğlu, bölgede temel gıda ürünleri arasındaki makarna ihracatının lider olduğunu belirtti. Buğday unu, ayçiçek tohumu yağı ve tatlı bisküvi-gofretler ise onu takip ediyor.

İhracattaki Artış

Kadooğlu, tatlı bisküvi ve gofretlerde %35, kakaolu mamullerde %45’e yaklaşan bir artış olduğunu, kakaosuz şeker ve şeker mamulleri ihracatındaki artış oranının ise yaklaşık %120 olduğunu aktardı. Afrika’ya mal satışlarının %9,4 gerilediği dönemde, Orta Doğu’ya yapılan ihracatta %15,4’lük bir yükseliş sağlandığını belirtti.

Irak’ın Etkisi ve İhracat Verileri

Irak’ın getirdiği kısıtlamaların sektörel ihracata etkilerini değerlendiren Kadooğlu, Güneydoğu Anadolu bölgesinde ilk çeyrekte ihracat lideri olan hububat, bakliyat, yağlı tohumlar ve mamulleri sektörünün ihracatını %10 artırarak 836,5 milyon dolara taşıdığını söyledi. Türkiye’nin ilk çeyrekteki toplam 3,1 milyar dolarlık hububat ihracatı içinde Irak’ın payı 583 milyon dolar olarak gerçekleştiğini belirtti. Celal Kadooğlu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Irak ziyaretinin, iki ülke arasındaki ticari ilişkilerin gelişimine büyük katkı sağlayacağına inandıklarını vurguladı.

İlgili Yazılar