© 2021. Tüm hakları saklıdır.

Guid3rs

Borsa İstanbul'da BIST 100 Endeksi Rekor Seviyelerde
  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. Borsa İstanbul’da BIST 100 Endeksi Rekor Seviyelerde

Borsa İstanbul’da BIST 100 Endeksi Rekor Seviyelerde

haberler haberler - - 3 dk okuma süresi
47 0

BIST 100 Endeksi Dünya Genelinde İlk Sırada

Borsa İstanbul’da BIST 100 endeksi yıl başından bu yana dünya genelinde önde gelen endeksler arasında getiri bazında ilk sırada yer alıyor. Yüzde 21,1 getiri ile diğer önemli endeksleri geride bırakan BIST 100 endeksi rekor seviyelerini geliştirmeye devam ediyor.

Türk Varlıklarına Olan Olumlu Raporlar Devam Ediyor

Yabancı yatırım kuruluşlarının Türk varlıklarına yönelik olumlu raporları devam ediyor. Analistler, geçen yılki seçimlerin ardından başlayan normalleşme sürecinde ekonomi yönetiminin attığı adımların Türk lirası varlıklara olan risk iştahını artırdığını vurguluyor.

BIST 100 Endeksi Dolar Bazında Zirvelerde

BIST 100 endeksi dolar bazında da rekor seviyelere ulaştı. Endeks yüzde 16,2 artışla 294,5 puana ulaşarak Ekim 2019’dan bu yana en yüksek seviyesini test etti. Bu yıl endeks günlük ortalama 97,9 milyar liralık işlem hacmine sahip oldu.

Sektör Performansı

2024 başından bu yana tüm sektörler kazanç sağladı. Bilişim sektörü yüzde 56,6 ile en fazla kazandıran sektör oldu. Turizm yüzde 35,5 ve elektrik yüzde 29,7 getiri sağladı. Bankacılık endeksi yüzde 12,5, holding endeksi ise yüzde 27,1 değer kazandı.

En Çok Kazandıran ve Kaybettiren Hisseler

BIST 100 endeksinde yer alan hisselerden 97’si prim yaparken, 3’ü geriledi. Bu dönemde en çok kazandıran hisseler Vestel Elektronik, Akfen Yenilenebilir Enerji ve SDT Uzay ve Savunma oldu. En çok kaybettiren hisseler ise Qua Granite, Hektaş ve Aksa Akrilik oldu.

Piyasa Değeri Rekoru

Merkezi Kayıt Kuruluşunun (MKK) verilerine göre, pay senedi bakiyeli yatırımcı sayısı 7,2 milyon olarak açıklandı ve pay senedi piyasa değeri 11,9 trilyon Türk lirasına çıkarak rekor kırdı.

Yeni Bir Yükseliş Trendi Başlangıcı

A1 Capital Genel Müdür Yardımcısı Üzeyir Doğan, Borsa İstanbul’da yeni yılla birlikte başlayan yükselişin bir son değil, yeni bir yükseliş trendinin başlangıcı olabileceğini söyledi. Doğan, BIST’in aşırı iskontolu kalması ve döviz kurlarındaki dengeli seyrin yabancı yatırımcıyı alım yönünde etkilediğini belirtti.

İlgili Yazılar