© 2021. Tüm hakları saklıdır.

Guid3rs

Atatürk’ün Genç Cumhuriyet’e armağanı Geometri Kitabı   
  1. Anasayfa
  2. »
  3. Eğitim
  4. »
  5. Atatürk’ün Genç Cumhuriyet’e armağanı Geometri Kitabı   

Atatürk’ün Genç Cumhuriyet’e armağanı Geometri Kitabı   

Basin Bülteni Basin Bülteni - - 3 dk okuma süresi
140 0

 

Doğan Kitap, 100. Yılı’nda Cumhuriyet’in ve onun kurucusunun bilime, aydınlanmaya  verdiği önemi kanıtlayan, her okulda, her kütüphanede bulunması gereken bir eseri   Geometri’yi yayımladı. Atatürk tarafından bizzat kaleme alınan, eseri  Prof. Dr. Cem Say tarafından derlendi.

 

1936-1937 kışında Dolmabahçe Sarayı’nda yazılan Geometri kitabı, Türkleri yüzyıllardır takıldıkları karanlık çağdan çıkarmayı hedefleyen sürecin iki önemli unsuru olan eğitim ve dil devrimlerinin kesişiminde Atatürk’ün kendi elinden çıkmış simge bir eser.

 

Zihnimizi açan, geometriyi, matematiği “görmemizi” sağlayan boyut, uzay, yüzey, düzey, çap, yarıçap, kesit, yay, çember, teğet, açı, açıortay, taban, yatay, düşey, dikey, yöndeş, konum, üçgen, dörtgen, beşgen, köşegen, eşkenar, ikizkenar, paralelkenar, yanal, yamuk, artı, eksi, çarpı, bölü, eşit toplam, oran, orantı, türev, alan, varsayı, gerekçe gibi terimleri Atatürk üretti ve savaşın etkilerini üzerinden atmaya çalışan genç Cumhuriyet’in çocuklarının geometriyi kendi dillerinde kolayca öğrenmesi için bu kitabı kaleme aldı.

 

Dilbilimciler ve tarihçiler tarafından birçok kez incelenen ve üzerine makaleler yazılan bu eser ilk kez “sayısalcı” gözüyle bir mühendislik hocası ve bilim yazarı tarafından irdeleniyor. Geometri, Cumhuriyet’in 100. Yılı’na Armağan dizisinin ikinci kitabı. Kitabın bir diğer özelliği de Atatürk’ün 1937’de Sivas Lisesi 9-A sınıfına  verdiği geometri dersini izleyen, Atatürk’ten bizzat geometri dersi alan   öğrencilerden biri olan Cemil Say’ın, Prof. Dr. Cem Say’ın babası olması.

 

Yazar hakkında 

Cem Say, TED Ankara Koleji ve Boğaziçi Üniversitesi mezunudur.  Boğaziçi Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü öğretim   üyesi olan Prof. Dr. Cem Say’ın araştırma konuları yapay zekânın nitel uslamlama ve Türkçe doğal dil anlama alanları ile kuramsal  bilgisayar biliminin kuantum hesaplama, olasılıksal bilgi işlem ve  hesaplama karmaşıklığı kuramı dallarıdır. Boğaziçi Üniversitesi  Bilişsel Bilim Lisansüstü Programı’nın kurucularından olan Say,  bir dönem ülkeyi meşgul eden davalardaki dijital delilleri inceleyip  sahteliklerini ortaya çıkaran bilgisayar uzmanları arasında yer aldı.  Oksijen gazetesindeki yazıları ve halka açık konuşmalarıyla bilimsel  bilginin yaygınlaşmasına çalışmaktadır. 50 Soruda Yapay Zekâ (2018), Yeni Dünya, Yeni Ağ (2020) ve En Hakiki Mürşit (2021) kitaplarının  yazarıdır

İlgili Yazılar